Facebook Google+ Twitter

Na kółkach o literaturze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-27 15:39

4 maja rusza kolejna edycja Literatury Na Kółkach. Udział w projekcie promującym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży zapowiedziało 11 czołowych autorów. Spotkania odbędą się w 32 miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego.

 / Fot. Materiały prasoweLiteraturę na Kółkach zainauguruje Michał Rusinek, który 4 maja spotka się z młodymi czytelnikami w Skępem i Dobrzejewicach, następnego dnia pojawi się w Toruniu i Brześciu Kujawskim. Pozostali twórcy - wśród nich Wanda Chotomska, Jacek Dubois, Barbara Gawryluk, Joanna Olech i Paweł Beręsewicz - odwiedzą m.in. Lubraniec, Choceń, Ciechocinek, Zelgno, Radzyn Chełmiński, Raciążek, Lipno, Bobrowniki, Nowogród, Kowalewo Pomorskie, Lubień Kujawski, Koneck, Stolno, Chełmno, Łysomice, Chełmżę i Lubicz. W ramach Literatury na Kółkach odbędą się 42 spotkania - 20 w maju i 22 w czerwcu.

- Wychodzimy z założenia, że wpajanie nawyku czytania oraz oswajanie z biblioteką powinno odbywać się od najmłodszych lat - mówi Anna Fidala z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

- Mamy nadzieję, że dzięki Literaturze na Kółkach uda nam się zainteresować najmłodszych czytelników wartościową książką. W dzieciach zamieszkujących małe miejscowości drzemie często ogromny potencjał twórczy, wierzymy, że spotkania z cenionymi pisarzami przyczynią się do wyzwolenia ukrytych talentów i zaowocują wzrostem czytelnictwa w regionie. Nie bez znaczenia jest również to, że w wielu małych miejscowościach pozbawionych instytucji kulturalnych i środowisk twórczych realizowany przez nas projekt będzie często jedyną okazją do kontaktu z ambitną literaturą - podkreśla Fidala.

Tegoroczną Literaturę na Kółkach uzupełni wystawa ilustracji dziecięcej oraz seminarium adresowane do osób kształtujących świadomość literacką młodych czytelników: bibliotekarzy, nauczycieli oraz specjalistów zajmujących się kulturą literacką oraz promocją czytelnictwa.

Pierwszy gość Literatury Na Kółkach na co dzień zajmuje się bardzo poważnymi sprawami: wykłada teorię literatury i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Poza tym tłumaczy książki dla dzieci i dorosłych, od święta układa limeryki, pisuje piosenki i opowiadania. Michał Rusinek wydał ostatnio "Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci" - zbiór zabawnych wierszyków powstałych na kanwie słów wymyślonych przez najmłodszych, w których wyjaśnia m.in., skąd wzięły się pomindorki (z miłości pomidora i indyczki), co ją wly i jakie konsekwencje wynikają z chodzenia na giełdę starości. Opublikował także "Małego Chopina" - wierszowaną opowieść o tym, jak mały Frycek został genialnym kompozytorem.

Projekt realizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Toruńska biblioteka realizuje projekt we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czwarta Literatura na Kółkach zakończy się 18 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.