Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7218 miejsce

Na końcu Polski. O trójstyku: Polska - Litwa - Rosja

Trójstyk granic to punkt, w którym spotykają się granice trzech równorzędnych jednostek terytorialnych. Najczęściej odnosi się to do granic państw. W Polsce mamy takich sześć. Na niektórych możemy jeszcze zobaczyć tablicę: Granica państwa. Przekraczanie zabronione.

Są jeszcze takie miejsca: Granica państwa. Przekraczanie zabronione. / Fot. Jola PaczkowskaJesteśmy w miejscowości Bolcie, w gminie Wiżajny, powiecie suwalskim, województwie podlaskim. / Fot. Jola PaczkowskaKiedy wybierałam się na Suwalszczyznę, słyszałam głosy: - Ojej, to na koniec Polski! Ale zaraz potem: - Zazdroszczę. Teraz rozumiem, było czego. Na dowód przywołam tutaj choćby kilka moich artykułów z tych miejsc: Wigierskimi śladami Jana Pawła II, Puńsk - polska stolica Litwinów, Zobaczyć najgłębsze, największe... Przed sezonem, Co ciekawego można zobaczyć w Szwajcarii? Suwalskiej.

Oprócz chęci zobaczenia urokliwych miejsc w Polsce pojawiła się też chęć dotarcia do końca. Do trójstyku granic - jednego z sześciu w Polsce. Jeden jest na północy (Polska - Rosja - Litwa), dwa na wschodzie (Polska - Litwa - Białoruś, Polska - Białoruś - Ukraina) trzy na południu (Polska - Ukraina - Słowacja, Polska - Słowacja - Czechy, Polska - Czechy - Niemcy).

Przy tej samej szosie znajduje się tablica informacyjna z mapą okolicy i podstawowymi informacjami geograficznymi. Przyglądamy się mapce.  / Fot. Jola PaczkowskaSłupy graniczne - Polska, Rosja, Litwa. / Fot. Jola PaczkowskaMiejsca te są przeważnie oznakowane za pomocą specjalnych znaków granicznych, flag państwowych, obelisków. Na świecie najwięcej takich trójstyków mają Chiny - czternaście.

Jesteśmy w miejscowości Bolcie, w gminie Wiżajny, powiecie suwalskim, województwie podlaskim. Na trójstyku granic: Polska, Rosja, Litwa. Do tego punktu dochodzi też granica administracyjna między województwem warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Jadąc szosą z Gołdapi do Wiżajn, po lewej stronie drogi zauważamy tablicę informacyjną, przy której na niewielkim parkingu zostawiamy samochód. W kierunku północno-wschodnim znajduje się Rzut oka na zachód. / Fot. Jola PaczkowskaI na wschód. / Fot. Jola Paczkowskapolna droga prowadząca do słupa granicznego - a dokładnie do trzech słupów granicznych. Przy szlabanie granicznym widać trzy pasy graniczne, które stanowią granicę między Polską, Litwą i Rosją (ściślej - należącym do niej obwodem kaliningradzkim). Granica oddzielająca tenże obwód od Litwy istnieje niezmieniona od lat. Ustalił ją traktat zawarty w 1442 r. nad jeziorem Mełno koło Grudziądza. Do II wojny światowej granica ta biegła dalej na południowy wschód, oddzielając niemieckie Prusy Wschodnie od Polski.

Zakaz przekraczania granicy z Polski do Rosji i z Litwy do Rosji. Mandat karny 500 PLN. / Fot. Jola PaczkowskaKto pokaże pozostałe polskie trójstyki granic?
Może powstanie w ten sposób cykl: Na końcu Polski. O trójstyku...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy pomysł cyklu. Pozdrawiam z "końca świata".
A gdyby ktoś bardzo chciał zobaczyć, jak się piecze sękacza nad ogniem to proszę o kontakt. Przy okazji Waszego pobytu na Suwalszczyźnie pomogę zorganizować obserwację i degustację świeżego wypieku. Osobiście wolę sękacze wypiekane przez gospodynie w pobliskich wsiach niż te z nieznanej mi bliżej suwalskiej cukierni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy moje skojarzenia będą adekwatne do treści artykułu? Mnie zaraz po przeczytaniu przyszło na myśl zapytanie, które usłyszałem od jednego z uczestników, zwykłego spotkania towarzyskiego. Czy sąsiedzi mogą być przyjaciółmi? Odpowiedź wydaje się prosta - pewnie, że mogą. Czego przykładem są stosunki Polsko-Litewskie. "Prosta" zaczyna być krzywą łamaną, gdy spojrzymy na stosunki Polsko-Rosyjskie. Dlaczego, wbrew legendzie Rosjanin nie był nigdy Polakowi bratem? A tak wiele cech mają podobnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mysłowice dworzec- trzy cesarstwa czas zaborów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu, dobry pomysl pokazania wszystkich trojstykow granic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 20:20

Czekam na wrzesien... Czekam rowniez dlatego, ze do tej pory moje zdanie o Podlasiu jest zakażone stereotypami i kilkoma, niezbyt przyjemnymi przeżyciami z mieszkańcami tej części Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 20:08

Sękacza na ogniu mało kto już piecze, specjalistami są Muzułmanie, a dokładniej Tatarzy. Wiem gdzie i znajdę. Poza tym dla turystów prawie każdy zajazd szykuje sękacze, ale w elektrycznych piecach - to żaden smak...... Jak już pisałem Jackowi - na wrzesień się nastawiam, żeby odsłonić kilka ciekawych tematów, o moim kochanym Podlasiu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, no to może odkryjesz Porajów, do którego mnie za blisko. ;)
A może ktoś pokaże, jak się robi sękacze, bo to ciekawe jest. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 16:07

Polska-Czechy-Niemcy

Porajów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Zi-dreilaendereck3.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 13:17

Powiedział bym wstyd się przyznać, ale cóż....... Szlak tego pasa przygranicznego przemierzałem jak nie setki, to tysiące razy i widać spowszedniało mi to. Nowa osoba, dobre oko Pani Jolanty wyłuskało piękno i ciekawostkę tych terenów. Naprawdę mało kto wiedział do tej pory i chyba nadal nie wie, że jest to miejsce w którym stykają się aż trzy granice Państwowe. Nie chowam głowy w piasek, ale naprawdę gratuluje. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam dociekliwość, Jolu:) Żeby się tak wszystkim "chciało chcieć"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.