Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na końcu Polski. O trójstyku: Polska - Litwa - Rosja

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Są jeszcze takie miejsca: Granica państwa. Przekraczanie zabronione.
Są jeszcze takie miejsca: Granica państwa. Przekraczanie zabronione. Jola Paczkowska
Trójstyk granic to punkt, w którym spotykają się granice trzech równorzędnych jednostek terytorialnych. Najczęściej odnosi się to do granic państw. W Polsce mamy takich sześć. Na niektórych możemy jeszcze zobaczyć tablicę: Granica państwa. Przekraczanie zabronione.

Kiedy wybierałam się na Suwalszczyznę, słyszałam głosy: - Ojej, to na koniec Polski! Ale zaraz potem: - Zazdroszczę. Teraz rozumiem, było czego. Na dowód przywołam tutaj choćby kilka moich artykułów z tych miejsc: Wigierskimi śladami Jana Pawła II, Puńsk - polska stolica Litwinów, Zobaczyć najgłębsze, największe... Przed sezonem, Co ciekawego można zobaczyć w Szwajcarii? Suwalskiej.

Oprócz chęci zobaczenia urokliwych miejsc w Polsce pojawiła się też chęć dotarcia do końca. Do trójstyku granic - jednego z sześciu w Polsce. Jeden jest na północy (Polska - Rosja - Litwa), dwa na wschodzie (Polska - Litwa - Białoruś, Polska - Białoruś - Ukraina) trzy na południu (Polska - Ukraina - Słowacja, Polska - Słowacja - Czechy, Polska - Czechy - Niemcy).

Miejsca te są przeważnie oznakowane za pomocą specjalnych znaków granicznych, flag państwowych, obelisków. Na świecie najwięcej takich trójstyków mają Chiny - czternaście.

Jesteśmy w miejscowości Bolcie, w gminie Wiżajny, powiecie suwalskim, województwie podlaskim. Na trójstyku granic: Polska, Rosja, Litwa. Do tego punktu dochodzi też granica administracyjna między województwem warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Jadąc szosą z Gołdapi do Wiżajn, po lewej stronie drogi zauważamy tablicę informacyjną, przy której na niewielkim parkingu zostawiamy samochód. W kierunku północno-wschodnim znajduje się polna droga prowadząca do słupa granicznego - a dokładnie do trzech słupów granicznych. Przy szlabanie granicznym widać trzy pasy graniczne, które stanowią granicę między Polską, Litwą i Rosją (ściślej - należącym do niej obwodem kaliningradzkim). Granica oddzielająca tenże obwód od Litwy istnieje niezmieniona od lat. Ustalił ją traktat zawarty w 1442 r. nad jeziorem Mełno koło Grudziądza. Do II wojny światowej granica ta biegła dalej na południowy wschód, oddzielając niemieckie Prusy Wschodnie od Polski.

Kto pokaże pozostałe polskie trójstyki granic?
Może powstanie w ten sposób cykl: Na końcu Polski. O trójstyku...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto