Facebook Google+ Twitter

Na Litwie były tajne więzienia CIA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-22 14:41

Komisja śledcza na Litwie ustaliła, że w kraju były pomieszczenia do tajnych więzień CIA, w których mogli być przetrzymywani byli terroryści. Komisja ustaliła też, że na Litwie niejednokrotnie lądowały samoloty powiązane z CIA.

Parlamentarna Komisja wywnioskowała też, że Departament Bezpieczenstwa Państwa otrzymał prośbę od CIA o przygotowanie warunków do więzienia osób podejrznych o terroryzm.

Komisja nie odpowiedziała jednak na pytanie, czy stworzone warunki były wykorzystane w praktyce. Prokuratura litewska ma teraz ustalić, czy byli szefowie Departamenmtu Bezpieczeństwa Państwa nie nadużyli swych służbowych stanowisk.

Sejmowa komisja śledcza powadziła dochodzenie w sprawie tajnych więzień CIA przez półtora miesiąca. Przesłuchano przeszło 50 osób, mięzy innymi byłych przezydentów: Valdasa Adamkusa, Algirdasa Brazauskasa i Rolandasa Paksasa. Zeznawała również obecna prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Premier Andrius Kubilius oświadczył, że wnioski komisji śledczej dowodzą potrzeby reformy Departamentu Bezpieczeństwa Państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.