Facebook Google+ Twitter

Na Litwie rozpoczęły się wybory parlamentarne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-12 07:23

O 141 miejsc w Sejmie ubiega się ponad 1600 kandydatów z 16 partii i koalicji. Z sondaży wynika, że żadne z ugrupowań nie może być pewne zwycięstwa, a utworzenie koalicji rządowej będzie wymagało porozumienia kilku partii.

Największym poparciem cieszą się konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, a także dwa populistyczne ugrupowania - Porządek i Sprawiedliwość Rolandasa Paksasa oraz Partia Pracy Wiktora Uspaskicha. Jako przegranych typuje się Litewską Partię Socjaldemokratyczną premiera Gediminasa Kirkilasa.

Próg wyborczy wynosi pięć procent. Na jego przekroczenie liczy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która chce znacznie powiększyć reprezentację w parlamencie. W ostatniej kadencji zasiadał w nim jeden poseł AWPL - jej przewodniczący Waldemar Tomaszewski.

Nazwiska większości nowych posłów poznamy dziś wieczorem oraz jutro, część jednak zostanie wyłoniona dopiero za dwa tygodnie. Na Litwie obowiązuje bowiem mieszana ordynacja wyborcza - 70 posłów wchodzi do Sejmu z list krajowych, a 71 to zwycięzcy w okręgach jednomandatowych. Do zdobycia mandatu w pierwszej turze potrzebna jest co najmniej połowa głosów w okręgu.

Wraz z wyborami odbywa się referendum, w którym mieszkańcy Litwy odpowiedają na pytanie, czy zgadzają się na przedłużenie działalności elektrowni atomowej w Ignalinie do czasu wybudowania nowej. Głosowanie nie jest wiążące dla władz, które wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązały się, że zamkną elektrownię w 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.