Facebook Google+ Twitter

Na madrycki upał tylko kultura i sztuka

Puerta del Sol. Centrum Madrytu. Koparki, zwały gruzu, huk. Trwa budowa stacji podziemnej kolejki. Trudno przejść, jeszcze trudniej oddychać. Kurz i skwar tworzą nieznośną mieszankę. Jest godzina 21.34. Widno, chociaż słońce już zaszło. Na termometrze 31 stopni. Piekielnie.

J. Munoz. Many Times. 1999 / Fot. Magda TrubalskaJeszcze gorzej w ciągu dnia. Zamiast więc biegać w dzień po rozpalonym mieście lepiej zaszyć się w jednym z tutejszych muzeów. Trzy największe: Muzeum Prado, Thyssen Bornemisza i Centrum Reina Sofia należą do najlepszych na świecie. I co ważne: wszystkie są doskonale klimatyzowane. Nawet przy "Piekle" Boscha temperatura nigdy nie przekracza 21 stopni.

Museo del Prado

Paseo del Prado s/n. Czynne: wtorek – niedziela 9.00-20.00. Wstęp: bilet normalny 8 euro, ulgowy 4 euro. Od 18 do 20 – wstęp bezpłatny. www.museodelprado.es

Sztuka europejska od XII do XIX w. Słynne "Las meninas" Velazqueza i "Trzy gracje" Rubensa, bardzo duży zbiór malarstwa El Greco i Goyi, Rafael, Durer, Tycjan, Veronese, Caravaggio, Memling, Bruegel i wielu, wielu innych.

Joaquín Sorolla. Impresjonizm po hiszpańsku

Monograficzna wystawa jednego z najważniejszych dziewiętnastowiecznych malarzy hiszpańskich, Joaguína Sorolla y Bastida (1863-1923) tworzącego pod wpływem impresjonizmu. Chronologiczna i klasyczna w układzie, zadziwiająca rozmachem i wielkością prezentowanych prac oraz różnorodnością tematów: od historycznych i społecznych, poprzez portrety i akty po sceny plażowe i morskie krajobrazy oraz najważniejszy w karierze twórcy - monumentalny dekoracyjny cykl 14 paneli prezentujących wizję Hiszpanii. Bardzo dobre, lekkie i efektowne malarstwo, nie tylko dla wielbicieli impresjonizmu.

Wstęp: bilet normalny 9 euro, ulgowy 4,5 euro. Trwa do 6 września 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.