Facebook Google+ Twitter

Na majówkę do Paryża? Koniecznie odwiedź Muzeum Rodina

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu jest Hôtel Biron i mieszczące się w nim od 1919 roku Muzeum Rodina. Co roku odwiedza je ponad pół miliona turystów i miłośników sztuki.

Muzeum Augusta Rodina w Paryżu / Fot. Krystyna NitaHôtel Biron znajduje się na skraju ulicy Varenne, przy stacji metra o tej samej nazwie. Rodin spędził w nim ostatnie lata życia. Na parterze miał swoją paryską pracownię. Przekazując państwu francuskiemu swoje dzieła oraz kolekcję obrazów van Gogha, Moneta i Renoira, postawił warunek, że budynek pracowni zostanie zamieniony w muzeum poświęcone jego rzeźbom. W zbiorach muzeum Hôtel Biron i Villa des Brillants w Meudon, gdzie artysta mieszkał i zmarł w 1917 roku, znajduje się blisko 6600 rzeźb wykonanych w terakocie, gipsie, brązie, marmurze, kamieniu i wosku. Na uwagę zasługuje też kolekcja fotografii wykonanych przez Steichena, Bulloza, Drueta, dokumentujących pracę rzeźbiarza.

Ważne miejsce w życiu artystycznym i uczuciowym Rodina zajmowała Camille Claudel. Była jego uczennicą, współpracownicą i modelką. Pozowała mu między innymi do rzeźb Fugit amor i Danaida. Pomagała mu w tworzeniu Bramy piekieł. Od 1952 roku jedna z sal pałacu Biron jest poświęcona tej utalentowanej artystce. Jej brat Paul Claudel, przekazał jej liczne prace: Wiek dojrzały, Clotho, oraz Vertumne i Pomone.

W ogrodzie / Fot. Krystyna NitaW czasie ostatniego służbowego wyjazdu udało mi się wygospodarować trzy godziny dla siebie, akurat tyle czasu, by po raz kolejny zwiedzić Muzeum Rodina. W ciągu kwadransa dojechałam do Hôtel Biron. Tu czekała mnie niespodzianka. Muzeum jest zamknięte do 2 kwietnia 2012 roku, z powodu remontu. Od 3 kwietnia do 31 grudnia, będzie można oglądać część stałej wystawy we wschodnim skrzydle, zatytułowanej „Arcydzieła w ruchu 1”. W ulotce przeczytałam, że 19 i 20 maja 2012 będzie Noc muzeów i z tej okazji projekcja The Rite of Spring Katarzyny Kozyry. Od 8 czerwca 2012 do 3 kwietnia 2013 roku planuje się wystawę czasową Rodin, ciało, marmur. Remont skończy się dopiero w 2013 roku. Dzieła tego wielkiego rzeźbiarza można też podziwiać w podparyskim Meudon, ale tam nie dotarłam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł. Lubię dzieła Rodina. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że mnie również zaskoczyły. Byłam z moimi uczniami w atelier rzeźbiarza średniowiecznego. Stosował on technikę taille directe, czyli odkuwanie bezpośrednio z kamienia. Dopiero kiedy zainteresowałam się trochę Rodinem, ze zdumieniem odkryłam, że nie był on wykonawcą swoich dzieł, co wcale nie umniejsza jego zasług dla rozwoju rzeźby XIX-wiecznej.

Jest jeszcze inny rzeźbiarz francuski, którego lubię Jean-Baptiste Carpeaux. Napiszę o nim innym razem:)

Polecam Muzeum Rodina latem, najlepiej w przyszłym roku, gdy już będzie w całości dostępne. Zamiast tłoczyć się w Luwrze (który koniecznie trzeba zwiedzić, ale zimą i przeznaczyć na ten cel tydzień), można podjechać metrem (linia nr 13) i spokojnie podziwiać arcydzieła w pałacyku Biron lub w ogrodzie, na świeżym powietrzu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, pięknie!
Wielce zajmująca opowieść o "kuchni" rzeźbiarskiej Rodina.
Przyznam, że zaskoczyły mnie niektóre informacje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.