Facebook Google+ Twitter

Na marginesie tragedii w Szczekocinach

W sobotę wieczorem pod Szczekocinami zderzyły się czołowo dwa pociągi. W wyniku tej strasznej katastrofy zginęło 16 osób, a 58 zostało rannych. Przyczyny zdarzenia nie są na razie znane.

Prezydent ogłosił dwudniową żałobę narodową. Tyle suchych faktów. W mediach natomiast - jak zawsze przy tego typu okazjach - pełno rozmaitych dywagacji.
Marek Migalski uważa, że czołowi politycy nie powinni pokazywać się
w miejscach katastrof.

Zgadzam się z nim, jeżeli chodzi o to, że obecność prezydenta czy premiera
wprowadza pewien chaos podczas akcji ratunkowej i specjalnie nie wpływa na jej skuteczność. Jednakże z drugiej strony wyobrażam sobie, jaka ogromna fala krytyki spadłaby na nich, gdyby nie pojawili się na miejscu tragedii. Po prostu wystawiliby się na łatwy żer, zwłaszcza dla aktualnej opozycji.

Sporo kontrowersji wywołał także wpis Katarzyny Hall na Twitterze: „Współczując rodzinom poszkodowanych, jednocześnie cieszę się, że nie było w tych pociągach mojego męża, który często jeździ tą trasą”. Internauci nie pozostawili na niej suchej nitki. „Gwiazda taktu” – to jedna z delikatniejszych łatek, jaką przypięli byłej minister edukacji. Fakt,, nie popisała się wyczuciem sytuacji…

Takie dramaty jak ten w Szczekocinach zawsze budziły i będą budzić emocje. Ludzie zaś reagują różnie. Jedni od razu szukają winnych, miotając na oślep oskarżeniami, inni starają się pomóc ofiarom i ich rodzinom. A jeszcze inni – choć nie zawsze głośno to wyrażają – cieszą się, że to nie ich rodziny dotknęło nieszczęście.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W takich przypadkach działa magia dużych liczb i fakt, że wszystkie ofiary znajduja się w jednym miejscu. Gdyby chodziło o tę samą ilość osób zabitych w pojedynczych wypadkach na terenie całego kraju, to w mediach nie byłoby o tym ani słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KupięZlecę.pl
  • KupięZlecę.pl
  • 05.03.2012 23:37

Współczujemy ofiarom, lecz masz rację, żałobę z powodu śmierci w wypadkach należałoby ogłosić na 365 dni w roku, bo co dzień tylu ginie co w Szczekocinach. I też państwo jest odpowiedzialne, bo ma za zadanie pilnować bezpieczeństwa. Ta katastrofa pokazuje skalę śmierci na polskich drogach, statystycznie co dzień wydarza się tam podobna i nikogo (oprócz rodzin ofiar) to nie oburza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 05.03.2012 20:28

Na polskich drogach ginie codziennie średnio 18 osób.Ogłoszenie żałoby narodowej odnośnie tej konkretnej katastrofy jest co najmniej dziwacznym pomysłem.
Czy wszyscy obywatele RP muszą odczuwać żal,smutek i głębokie współczucie z powodu śmierci anonimowych,obcych sobie ludzi?Okazuje się że MUSZĄ.Wystarczy,że prezydent wyda "prykaz" i życie w Polsce na dwa dni zamiera. Zamknięte teatry,kina,lokale,odwołane imprezy...a rachunki trzeba płacić! Właściciele licząc straty nie liczą na to,że państwo uwzględni ich interes.Jedyne co państwo uwzględnia to podzielenie się żałobą ,zaistniałą nomen omen na kolei za którą jest ono(państwo) odpowiedzialne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.