Facebook Google+ Twitter

Na Marsie był ogromny zbiornik wodny. Naukowcy szacują, że był wielkości Oceanu Arktycznego na Ziemi

Na Marsie było więcej wody niż w Oceanie Arktycznym - twierdzą badacze z NASA. Takie wnioski wysnuto na podstawie analizy atmosfery Czerwonej Planety oraz jej powierzchni. Naukowcy zastanawiają się też, co się stało z wodą na Marsie.

 / Fot. NASA/GSFCSzacunki dotyczące ilości wody na Marsie mają mieć solidne podstawy - twierdzi Geronimo Villanueva z należącego do NASA Goddard Space Flight Center cytowany przez serwis NASA. Uwzględniają zarówno ilość wody, która znajdowała się na Czerwonej Planecie oraz tę, która wyparowała.

4,3 mld lat temu na Marsie mogła znajdować się wystarczająca ilość wody, by jej głębokość na całej powierzchni planety wyniosła 137 metrów. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak hipoteza, że Czerwonej Planecie znajdował się zbiornik zajmujący połowę powierzchni północnej pókuli, głęboki w najgłębszych miejscach na 1,6 km.

Czytaj także: Planeta z czterema gwiazdami została odkryta 125 lat świetlnych od Ziemi. Jest 10 razy większa niż Jowisz


Obliczenia, które podaje NASA przeprowadzono w oparciu o dane Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego oraz NASA Infrared Telescope Facility na Hawajach. Naukowcy rozróżniają ślady dwóch "rodzajów" wody. Powszechnego na Ziemi związku H2O i oraz związku, w którym jeden atom wodoru zastąpiony jest przez cięższy deuter. Analizując stosunek obu związków i badając ślady wody w meteorycie sprzed 4,5 mld lat naukowcy mogą odkrywać charakter zmian w atmosferze Marsa i ustalić ile wody "uciekło" w przestrzeń kosmiczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.