Facebook Google+ Twitter

Na Marsie występuje woda. Przełomowe odkrycie na Czerwonej Planecie

"Tajemnica Marsa rozwiązana" - pod tym hasłem NASA zorganizowała 28 września konferencję, podczas której ogłosiła przełomowe odkrycie. Na Czerwonej Planecie występuje woda.

 / Fot. NASA/JPL/University of ArizonaSmugi zaobserwowane przez spektometr obrazowy (MRO) ciemnieją i wydają się płynąć w dół po stromych zboczach w czasie ciepłych pór roku, a następnie znikają w chłodniejszych okresach. Pojawiają się one w kilku miejscach na Marsie, kiedy temperatury są powyżej minus 23 Celsjusza - informuje NASA.

- Ogłaszamy dziś, że Mars nie jest suchą, jałową planetą, jak myśleliśmy w przeszłości. Dzisiaj oświadczamy, że w określonych warunkach na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym - powiedział Jim Green, dyrektor Nauk Planetarnych NASA.

- Naszą misją na Marsa było szukanie wody. Nasze badania potwierdzają już to co od dłuższego czasu podejrzewaliśmy - powiedział John Grünsfeld, astronauta i współpracownik NASA w Waszyngtonie. - Jest to znaczący postęp, gdyż wydaje się potwierdzać, że woda wypływa obecnie z powierzchni Marsa - ocenił.

- Wykrycie uwodnionych soli na zboczach (ślady ciemniejące i znikające) oznacza, że woda odgrywa istotną rolę w tworzeniu smug zaobserwowanych przez spektometr obrazowy - powiedział Lujendra Ojha z Georgia Tech w Atlancie. Lujendra Ojha jest głównym autorem raportu o odkryciach na Marsie. Cały raport opublikowano 28 września przez "Nature Geoscience".

Naukowiec dodał też, że takie obserwacje zostały dokonane w kilkudziesięciu miejscach Marsa. Jak dodali przedstawiciele NASA: Ludzkość che znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy jest życie na Czerwonej Planecie? Najlepszym sposobem na to jest wysłanie na Marsa ludzi.

CNN Newsource/x-news

Źródło: AIP, x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Na przedpremierowym seansie filmu Marsjanin byłam... Jestem pod wrażeniem. Książkę po polsku kupię jutro, jak mi obiecano w księgarni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.