Facebook Google+ Twitter

Na Marsie zlokalizowano ślady oceanów! Czy istniało tam życie?

Europejska Agencja Kosmiczna ESA poinformowała, że na Marsie nie tylko istniała woda, ale były tam także sporych rozmiarów oceany. Ślady po nich zaobserwował radar sondy Mars Express.

 / Fot. NASA/domena publicznaUczeni z francuskiego Institut de Planétologie et d'Astrophysique de Grenoble (IPAG), poddali analizie dane z dwóch lat obserwacji.

Okazało się, że na Czerwonej Planecie istniały rozległe oceany około 3 mld lat temu. Radar sondy Marsis wykrył materiały osadowe, które charakterem przypominają dno morskie i znajdują się pod powierzchnią planety.

Naukowcy twierdzą, że sonda dostarczyła kolejnych dowodów na istnienie wody na Marsie. Jednak uważają oni, że oceany istniały dość krótko i nie było możliwości, aby na planecie mogło rozwinąć się życie.

Obecnie prowadzone są badania, które mają pozwolić dotrzeć do jeszcze starszych warstw geologicznych, liczących około 4 mld lat. Być może okaże się wtedy, czy klimat na Marsie był bardziej przychylny istnieniu oceanów i rozwojowi w nich życia.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszechświat rozpala ciekawość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.