Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23241 miejsce

Na maturze z biologii były źle wydrukowane arkusze?

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2008-05-13 14:58

Do redakcji Wiadomości24.pl napisał maturzysta, który zdawał w poniedziałek rozszerzoną biologię. Opowiedział nam o źle wydrukowanych arkuszach, przez które wielu uczniów zostało wprowadzonych w błąd.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Dziennik Bałtycki- Dwa pytania z 35 zostały źle wydrukowane i znalazły się pod kartą egzaminatora, która jest zaczepiona do reszty arkusza naciętym papierem, którego nie wolno uszkodzić - opowiada maturzysta. - Umieszczenie tak pytań wprowadziło uczniów w błąd - dodaje.

Wielu maturzystów nie zauważyło pytań i nie udzieliło na nie odpowiedzi. Teraz zbierają się na forach internetowych i wymieniają się telefonami do okręgowych komisji egzaminacyjnych, gdzie zgłaszają problem. - Część osób dzwoniła już w tej sprawie. Okazało się, że jest to błąd w druku, ale niestety nic więcej nie powiedziano. Nie wiadomo jakie procedury komisja ma zamiar podjąć - tłumaczy. Maturzyści liczą na interwencję ze strony komisji. Te dwa pytania były warte cztery punkty. Dla osób zdających na Akademie Medyczne to bardzo dużo.

Fora internetowe zapełniły się wpisami, jeden z maturzystów pisze m.in.: - Moja mama dzwoniła właśnie do OKE w sprawie tych pytań "schowanych" pod arkuszem dla egzaminatora. Podobno to jest błąd w druku, bo tak być nie powinno. Przekażcie tym, którzy tych pytań nie zauważyli, aby dzwonili bezpośrednio do swoich OKE i składali zażalenie. Jest szansa, że te pytania zostaną unieważnione.

- Maturzysta na pierwszej stronie arkusza maturalnego ma instrukcję, którą jest powinien uważnie przeczytać. Instrukcja zobowiązuje ucznia do sprawdzenia czy arkusz został poprawnie wydrukowany, czy są wszystkie strony i zadania - tłumaczy Barbara Czarnecka-Cicha z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Poza tym przy wpisywaniu swoich danych maturzysta musi odwinąć skrzydełko na ostatniej stronie, więc powinien zobaczyć końcowe zadania. Ponieważ błąd leży po stronie zdających nie ma szans na odzyskanie punktów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 29.05.2008 23:26

To jest jakaś paranoja. Nie rozumiem jakim prawem uczniowie nieuważni mogą się odwoływać i zgłaszać zażalenia. Uważam, że nic nie powinno być zmienione. Cieszmy się,że nie mieliśmy takiego błędu jak na matematyce, a źle wydrukowane strony to nie powód do unieważnienia pytań. Oczywiści inną sprawą jest to, że niektóre arkusze tych pytań nie miały w ogóle. Wówczas CKE na pewno coś zrobi. Ale denerwuje mnie postawa tych, którzy pytań nie zauważyli, tłumaczą się stresem i domagają się zmian. Są to po prostu ludzie nieuważni i nie wyobrażam sobie takiego lekarza- pacjent zatrzymije się na stole, a on ze zdenerwowania myli nazwy leków albo niedokładnie go obejrzy. OBŁĘD!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.05.2008 14:52

"Jest szansa, że te pytania zostaną unieważnione." - cytat z tekstu powyżej. Co do mojego odhumanizowania - nawet nie chce mi sie komentować. Nie warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja droga czy naprawdę sądzisz,że trzeba wpisywać prawdziwe dane? I o co ten hałas, przecież reklamacje to rostrzygnięcia indywidualne i nikt nie domagał się unieważnienia pytań! Swoją drogą ,jako przyszły lekarz wykazujesz jak najlepsze predyspozycje, przeszłaś już nawet pierwszy etap- odhumanizowanie!Powodzenia na medycynie, mimo wszystko i bez złośliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.05.2008 15:20

"anonimowość daje wielką odwagę" - każdy może sobie sprawdzić moje imię i nazwisko jednym kliknięciem Poza tym nie jestem geniuszem i nie twierdzę, że jestem w stanie napisać maturę na 100% a o moich studiach i mojej przyszłości może zaważyć nawet 1 punkt. I nie zamierzam w imię solidarności uczniowskiej rezygnować ze swoich marzeń o medycynie, bo jakiś człowiek tak się zestresował, że go zamroczyło i zadań nie zauważył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i jeszcze jedno, skoro tak świetnie byliście przygotowani i błyszczycie taką wyjątkowa inteligencją to powinno wam być obojętne ile punktów będzie stanowiło 100% przecież tacy geniusze wszystko mają dobrze, w czym więc problem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie ! Zadania były żenująco proste, więc nikt celowo ich nie omijał. A co z tymi, którzy wogóle ich nie mieli, też tak bywało!!! Tym wszystkim " inteligentnym" życzyć tylko podobnej sytuacji, bo jak widać pozjadali wszystkie rozumy. Ciekawe czy ta inteligencja potwierdzi się w wynikach? być może ,że kończy się na czytaniu instrukcji...Te wyjątkowo złosliwe komentarze dowodzą tylko, że anonimowość daje wielką odwagę ,zwłaszcza w krytykowaniu innych.Trochę więcej pokory! Za żadne skarby nie chciałabym mieć takich kolegów i koleżanek jak wy, dawniej istniała chociaż jakaś solidarność uczniowska. Dzisiaj za 4 pkt. jeden drugiego utopi w łyżce wody, gratuluję charakterów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie słuchajcie... Te dwa ostatnie zadania były proste i ja je zrobiłam. I nie chce przez takich co przy wpisywaniu PESEL i daty urodzenia nie zauważyli zadań (a to było GOŁYM okiem widać) tracić punktów. Dzieciaki kochane, gdzie wyście się patrzyły jak wpisywałyście PESEL i datę urodzenia i przyklejaliście naklejkę??? Przecież wiecie, że trzeba DOKŁADNIE obejrzeć całą maturę kartka po kartce. TO JEST WASZA WINA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • x x
 • 18.05.2008 18:37

ludzie, błagam: nie róbcie z siebie kretynów!!! jeśli nie nauczyliście się do matury, płaczcie sobie teraz po kątach, ale na litość, nie szukajcie jakichś badziewnych i nienormalnych pretekstów by unieważnić arkusz... nie po to jest instrukcja, żeby później gadać takie bzdety... wypełnialiście kody, a jak już było wspominane- trzeba było odchylić skrzydło, więc gdzie trzeba mieć oczy by tego nie zauważyć?! no i jeszcze cyferki (taaaaaak! nad każdym zadaniem była cyferka, a ponoć miało być 35 zadań, więc przy 33 stwierdziliście "ojej, dwa zniknęły"?!). Miałam ten arkusz w ręku, pisałam go i naprawdę nie rozumiem o co ta burda O_o gdy czytam komentarze na temat wadliwego arkusza mam tylko ochotę wysyczeć wam jedno pogardliwe: pffffffff, bo chyba nie wiecie, że do egzaminu DOJRZAŁOŚCI przydałoby się dorosnąć!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.05.2008 18:20

problem tego typu jest po prostu smieszny! po pierwsze: instrukcja, po drugie: JAK KTOś MóGł NIE ZAUWAZYć TYCH ZADAN KODUJąC PRACę? Matura nie sprawdza tylko wiedzy a generalnie chyba przede wszystkim inteligencję, jak ktos ma z tym problem to jest to problem tylko i wyłącznie jego a nie CKE :P nawet nie wpadło mi do głowy że nie mogłabym tego znaleźć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moi drodzy panowie, czy to nie aby zwykła złośliwość z waszej strony? A może chęć pozbycia się konkurencji? Przecież CKE bierze pieniądze za swoją pracę, wykonuje ją źle i TO JEST W PORZĄDKU? Ten cynizm panie pepciofon też trochę nie na miejscu, może trochę zrozumienia....Jeszcze raz potwierdziło się,że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Życzę wszystkim,którzy mieli te felerne arkusze powodzenia, mam nadzieję że sprawiedliwości stanie się za dość. Troche wiecej życzliwości i zrozumienia dla stresu i przeżywanych nerwów!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.