Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3673 miejsce

Na Mazurach o przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodych

W Pustnikach zgromadzili się pedagodzy, terapeuci uzależnień oraz rodzice by dyskutować o profilaktyce pierwszorzędowej

Konferencja Profilaktyczna / Fot. dom rehabWłaśnie zakończyła się Konferencja Profilaktyczna, na której pedagodzy, terapeuci uzależnień, rodzice i psycholodzy dyskutowali o tym, jak przeciwdziałać uzależnieniom u młodzieży – zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Konferencja odbyła się w małej miejscowości Pustniki na Mazurach.
Nie było to przypadkowe miejsce. Jak podkreślali organizatorzy konferencji – najważniejsze są działania oddolne, w małych miejscowościach, małych ojczyznach; korzystając z siły, jaką niesie mała wspólnota. Działania na tym poziomie umożliwiają bowiem prawidłowe i bezpośrednie relacje pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi wychowaniem i rozwojem dzieci i młodzieży. Zarówno w czasie zwykłym, jak i w czasie wakacji.

Konferencja zgromadziła zatem pedagogów z Olsztyna i okolicznych miast m.in: Biskupca, Mrągowa, Mikołajek oraz wsi Warpuny, Sorkwity. Byli na niej także: Józef Maciejewski - Wójt Gminy Sorkwity oraz Zuzanna Świniarska - Sołtys wsi Pustniki. Jej organizatorem był zaś Robert Banasiewicz, pedagog a jednocześnie specjalista terapii uzależnień.
- Od lat wiadomo, że podstawową sprawą w przeciwdziałaniu uzależnieniom czy szkodliwemu używaniu narkotyków lub alkoholu jest dobra relacja młodzieży z ich opiekunami – rodzicami, nauczycielami pedagogami. Z młodymi ludźmi należy rozmawiać; uczyć ich nazywać to, co czują, uczyć sobie radzić ze stresem, napięciami, lękiem w zdrowy sposób. – mówi Robert Banasiewicz.

Wtórowała mu w tym wybitna psycholog – znana między innymi z programów telewizyjnych poświęconych wychowywaniu dzieci - Maria Rotkiel, podkreślając jak ważnym jest umiejętność otwartej rozmowy oraz umiejętność budowania więzi.
Zgromadzeni na konferencji pedagodzy podkreślali jednocześnie, że niezbędnym w przeciwdziałaniu uzależnieniom jest współpraca z psychologami i terapeutami uzależnień. Dzięki ich wsparciu i zrozumieniu, efektywniej mogliby wspierać dzieci i młodzież – między innymi poprzez możliwość konsultowania swoich wątpliwości i obserwacji na temat wychowanków. Jednocześnie, podkreślali wagę tego rodzaju spotkań – dzięki takim debatom mogą między sobą dzielić dobre praktyki i budować współpracę. Konferencja odbyła się w Ośrodku Leczenia Uzależnień Dom-Rehab i jest pierwszą z tego cyklu. Odpowiadając na zapotrzebowanie Robert Banasiewicz planuje kolejne konferencje poświęcone profilaktyce pierwszorzędowej już we wrześniu.

Robert Banasiewicz jest pedagogiem i specjalistą terapii uzależnień (certyfikat KBds.PN - SP/0733/2012). Kieruje Ośrodkiem Leczenia Uzależnień dom-REHAB w Sorkwitach. Prowadzi także działania profilaktyczne i edukacyjne – w tym: zajęcia z młodzieżą, rodziną, nauczycielami i opiekunami w szkole czy w Ośrodku Kuratorskim.
W konferencji udział wzięli: psycholog Maria Rotkiel, Jakub Janiszewski - koordynator projektu Ekologiczne i Bezpieczne Wakacje oraz Jacek Janiszewski inicjator forum ekonomiczno-gospodarczego Welconomy w Toruniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.