Facebook Google+ Twitter

Na Mazurach staną ostrzegawcze tablice meteo

1 maja na Mazurach zostanie uruchomiony system ostrzegający żeglarzy o gwałtownych zmianach pogody. W portach i przystaniach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zostaną ustawione elektroniczne tablice na których będą wyświetlane komunikaty meteo.

Jeden z pirsów - marina w Mikołajkach. / Fot. Oskar KamińskiDo montowanego właśnie systemu odpowiednie dane mają spływać z automatycznych stacji meteorologicznych usytuowanych w rejonie mazurskich akwenów oraz z serwisów pogodowych. Gdy dojdzie do nagłego pogorszenia pogody tablice będą emitować specjalne komunikaty alarmowe, nakłaniające żeglarzy do jak najszybszego zawinięcia do najbliższego portu.

Bieżące informacje o pogodzie panującej w tym rejonie Polski będą też stale dostępne na stronie internetowej WOPR - www.wopr.pl. Planowane jest także stworzenie serwisu, który rozsyłałby SMS-y dotyczące zarówno bieżących warunków pogodowych, jak i ostrzegałby żeglujących przed nadzwyczajnym niebezpieczeństwem. Specjaliści są zdania, że tworzone zabezpieczenie będzie zapobiegać takim tragediom jak ta, która w ubiegłym roku wydarzyła się na największym polskim jeziorze - Śniardwy. Niespodziewany szkwał wywrócił wtedy setki jachtów, a 12 osób straciło życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tia... granatowe niebo nie ostrzegło to tablica pomoże? Na brak rozsądku nic nie pomoże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

noooo wreszcie coś dobrego zrobią - tylko szkoda że dopiero po takim wypadku i szkoda ze mazury staną się bardziej `cywilizowane' i będą najprawdopodobniej świecić tablicami meteo...
choć moim zdaniem chyba skuteczniej by było doposażyć wszystkie jachty w urządzenia takie jak np pager(niskie zużycie energii, brak abonamentu) i automatyczna wysyłka wiadomości na wszystkie urządzenia "przypisane do jachtów"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.