Facebook Google+ Twitter

Na migi w warszawskim urzędzie

Jak wiadomo, w urzędzie załatwić cokolwiek nie jest łatwo. Tym bardziej, jeżeli jest się osobą głuchoniemą. Ale sytuacja ta ma się zmienić w niedługim czasie. Stołeczni urzędnicy uczą się języka migowego.

Strona Słownika Polskiego Języka Migowego. / Fot. www.slownikmigowy.plW Polskim Związku Głuchych, w samej Warszawie, zarejestrowanych jest około dwóch tysięcy osób. Szacuje się, że ponad 2.5 tysiąca mieszkańców stolicy słabo słyszy, a 75 proc. spośród nich posługuje się językiem migowym. Aż trudno sobie wyobrazić, jak bez pomocy osób trzecich ludzie ci, radzą sobie z załatwianiem swoich spraw w urzędach.

Sytuacja warszawskich głuchoniemych pomału się jednak zmienia. Na lepsze. Od 2005 roku, kiedy to z inicjatywy Biura Polityki Społecznej, przy pomocy Polskiego Związku Głuchych, rozpoczęły się kursy języka migowego, 160 urzędników nauczyło się porozumiewać na migi. Wczoraj grupa trzydziestu osób zaczęła konsultacje, które mają utrwalić nowo nabytą umiejętność. Ale to nie wszystko. Jak poinformowała nas Małgorzata Lipnicka z Biura Polityki Społecznej, w przyszłym roku kolejni urzędnicy mają rozpocząć naukę.

Posługujący się językiem migowym urzędnicy pracują w Wydziałach Obsługi Mieszkańców, a także ośrodkach pomocy społecznej.

Z roku na rok, Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym i wychodzącym naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących i niesłyszących i niemych. Przykład? Msze w języku migowym. Na forum deaf.pl użytkownik "barwunia" pisze: - Msze w Tomaszowie kiedyś były odprawiane raz, teraz są dwa razy w m-cu(...)".

To nie wszystko. Dla głuchych problemem może być również taka błaha czynność jak zjedzenie czegoś "na mieście". W Łodzi jest jednak miejsce, gdzie nie będą mieli z tym najmniejszego problemu. W pubie "Dwie dłonie" personel potrafi posługiwać się językiem migowym.

Przeczytaj także:

Znani migają się w Łodzi
"Cała Polska miga" - akcja Krzyśka Ostanówko
Nie migaj się od pomocy - naucz się prostych gestów języka migowego
Migająca pierwsza dama


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I oby więcej takich inicjatyw. Normalniejemy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.