Facebook Google+ Twitter

Na Mokotowie polała się korporacyjna krew

To już kolejna akcja z udziałem najnowocześniejszej w Polsce mobilnej stacji krwiodawstwa. Autobus im. Jana Pawła II zawitał dziś na Mokotów.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski oddaje krew podczas prezentacji autobusu do poboru krwi im. Jana Pawła II, zakupionego przez fundację Krewniacy, 28 lipca / Fot. PAP27 sierpnia w godzinach od 10 do 15 pracownicy biurowców na warszawskim Mokotowie mieli możliwość włączenia się w akcję "Krewniacy". W Empark Mokotów Business Park swoją siedzibę ma prawie 140 krajowych i zagranicznych firm, w których pracuje około 27 tysięcy ludzi. To do nich Fundacja Honorowego Dawcy Krwi skierowała dziś apel o zostanie Honorowym Dawcą. Na parkingu przy budynku Mars na skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Wołoskiej na chętnych czekała ruchoma stacja krwiodawstwa. Niekończące się kolejki do autobusu to znak, że Polacy chętnie i czynnie włączają się do akcji. Oddać krew może każdy, kto spełnia kilka podstawowych warunków (m.in. wiek od 18 do 65 lat, waga co najmniej 50 kilogramów). Szczegółowych informacji na ten temat udzielają stacje krwiodawstwa. Nawet jeśli nie spełniasz tych warunków możesz włączyć się do akcji wpierając ją jako wolontariusz. Jak mówi Sylwia Sasal, przedstawiciel organizatora: - Dzisiejsza akcja skierowana do partnerów businessowych, ma zachęcić firmy do udziału w programie "W Dobrej Grupie". Organizowana jest zbiórka pieniędzy na nowy autobus dla akcji krwiodawstwa.

Same formalności przed oddaniem krwi nie są skomplikowane. Wystarczy wypełnić odpowiednią ankietę (rejestracja dawcy w RCKiK), wykonuje się wstępne badania morfologiczne, sprawdza ciśnienie i po krótkim lekarskim wywiadzie można spocząć na fotelu honorowego krwiodawcy. Procedura poboru krwi trwa ok. 10-15 minut i jest bezbolesna. Jednorazowo pobiera się ok. 450 ml krwi. Wszystko odbywa się w warunkach sterylnych, sprzęt do poboru jest jednorazowy. Ze stacji krew trafia do laboratorium, gdzie dokładnie badana jest jej przydatność. Po zabiegu możemy liczyć na słodki upominek w postaci kilku tabliczek czekolady. Każdy, kto choć raz oddał krew, zostaje Dawcą Honorowym.

Wśród dzisiejszych krwiodawców znalazła się Kamila Piotrowska z Dolnego Śląska. Jak mówi, oddaje krew po raz drugi. - Chcę zrobić coś dobrego. Kamila jest wolontariuszką, chęć niesienia pomocy jest jej więc bliska. Na prośbę dawca może otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające jego nieobecność w pracy (na uczelni, w szkole), jednak jak podkreślają Paweł, Tomek i Marek to "chęć niesienia pomocy" kazała im zjawić się dziś w tym miejscu. Dawcy to ludzie, którym nie jest obojętne ludzkie życie. A statystki są przerażające: w Polsce rocznie wykonuje się prawie 2 mln transfuzji krwi, szpitale potrzebują jej średnio co 15 sekund. Dlatego tak niezbędny jest czynny udział w akcjach podobnych do tej. Dzięki zaangażowaniu ludzi rocznie prawie 600 tys. ochotników oddaje krew.

Krewniacy.pl, współorganizator dzisiejszej akcji to fundacja, której misją jest "edukacja społeczeństwa w celu zapewnienia krwi wszystkim potrzebującym". Od ponad 10 lat organizuje zbiórki krwi, wspiera powstające kluby krwiodawców czy patronuje skierowanej do najmłodszych akcji "Honorowe Krwinki". Jest to program prowadzony wśród uczniów polskich szkół mający na celu przybliżenie dzieciom idei honorowego krwiodawstwa, ucząc przy tym altruizmu, empatii i szacunku do drugiego człowieka.

Gwiazdy również angażują się w akcję Krewniaków. Radosław Pazura, Borys Szyc, Małgorzata Lewińska czy Michał Milowicz czynnie biorą udział w promowaniu fundacji i jej działań. Często spotkać ich można w mobilnych stacjach krwiodawstwa, gdzie chętnie rozmawiają i robią sobie zdjęcia z dawcami.

Dokładne informacje na temat już przeprowadzonych oraz planowanych akcji znaleźć można w internetowym serwisie informacyjnym Polskiego Honorowego Krwiodawstwa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.