Facebook Google+ Twitter

Na monetach smoleńskich widnieją błędy. NBP wycofa je z obiegu?

Na dwuzłotówkach, które zostały wydane z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, widnieje błąd na polskiej szachownicy lotniczej - twierdzą numizmatycy. NBP nie zamierza ich wycofać z obiegu.

Narodowy Bank Polski / Fot. Szczebrzeszynski/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narodowy_Bank_Polski_01.jpgW pierwszą rocznicę tragedii pod Smoleńskiem, Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościowe monety upamiętniające katastrofę Tu-154m. Między innymi wydana została dwuzłotówka, na rewersie której znajduje się polska szachownica lotnicza, wzór ze statecznika TU-154 - podaje RMF24. Lecz kolekcjoner monet, Maciej Sterczała mówi: "Interesuję się lotnictwem. Kiedy wziąłem monetę do ręki, od razu zauważyłem błąd. Biało-czerwone barwy na szachownicy lotniczej zostały odwrócone. To spore niechlujstwo".

Od 1993 roku polskie samoloty wojskowe są oznaczone kwadratem podzielonym na cztery równe pola. Lewe górne i prawe dolne pole są barwy białej, a lewe dolne i prawe górne barwy czerwej. Na obrzeżach znajduje się obwódka z kolorami odwrotnymi do tych na kwadratach. Szachownica ta była również na stateczniku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Z kolei na rewersie dwuzłotówki wydanej przez NBP szachownica została odwrócona o 90 stopni. Taka szachownica była, ale w latach 1921-1993. 18 lat temu zmieniono ją przez Ustawę o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Całą sprawę komentuje rzecznik banku centralnego, Przemysław Kuk: "W zależności od kąta patrzenia i padania światła bywa, że "lustro" jest jaśniejsze, a "rzeźba" ciemniejsza bądź odwrotnie. Takie prezentowanie barw jest stosowane także przez emitentów na świecie. W sposób jednoznaczny różnicuje się kolory, ale bez wskazania, jaki kolor, jaką fakturą jest wykonany".

Eksperci uważają, że błąd jest widoczny. "Człowiek wyczuwa intuicyjnie, które kwadraty na szachownicy są białe, a które czerwone. Jeśli coś jest wypukłe, to jest tego więcej. Wypukły oznacza kolor ciemniejszy, czyli czerwony" - mówi Jacek Michalski.

Oprócz dwuzłotówek, NBP wydał również z okazji pierwszej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem złotą stuzłotówkę, która jest poświęcona parze prezydenckiej, srebrną dwudziestozłotówkę oddającą cześć wszystkim ofiarom tragedii i monetę dziesięciozłotową - na cześć zmarłego prezesa NBP.

Źródło: RMF24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bakiro
  • bakiro
  • 07.01.2012 18:44

prawdziwa szachownica była czerwona góra lewa strona,biała prawa góra strona a dół odwrotnie.Wystarczy obejrzeć zdjęcia z Powstania Wielkopolskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józek
  • Józek
  • 19.04.2011 00:34

No przecież ten samolot leżał do góry kołami! Więc o co chodzi?! Znaczy, że monety są dobre! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.