Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7348 miejsce

Na morzach, jeziorach i innych bajorach. Galeon Vasa

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-01-17 20:00

Vasa, jedyny na świecie XVII-wieczny galeon, w 95 proc. zachowany w swym pierwotnym stanie jest atrakcją Sztokholmu. Specjalnie dla niego zbudowane muzeum, do którego wchodzi się przez powietrzną śluzę, zapewnia optymalne warunki do jego prezentacji.

Bogato zdobiona rufa galeonu Vasa / Fot. Georg Dembowski. Wikimedia CommonsWiek XVII to okres niegasnącego konfliktu zbrojnego między Polską a Szwecją. Gustaw II Adolf, król Szwecji, chciał zmusić Zygmunta III Wazę by ten zrzekł się swoich praw do szwedzkiej korony.

Król Szwecji, pomny klęski w bitwie pod Oliwą, odbudowuje flotę. Na jego zlecenie ma powstać Vasa galeon, jeden z największych szwedzkich galeonów królewskich Regalskeppet.


Pod nadzorem duńskiego szkutnika Henrika Hyberssona rusza budowa galeonu (potrwa ona trzy lata, 1626-1628). Do tego celu zostaje ściętych 1000 specjalnie wyselekcjonowanych dębów. 400 najlepszych rzemieślników (szkutników, cieśli, żaglomistrzów, stolarzy, kowali, rzeźbiarzy) ma zadbać o to by galeon przynosił chlubę królowi. Vasa ma nieść świadectwo wielkości króla, jego bogactwa i siły.

Widok lewej burty. / Fot. Nicklott.Wikimedia Commons.Życzeniem Gustawa Adolfa było by galeon był potężny, wysmukły i niezwykle bogato zdobiony. Król sam zatwierdza wszystkie zmiany w budowie galeonu. Wielki, wspaniale ozdobiony i uzbrojony w 64 działa galeon ma być demonstracją siły wobec Polski.

Do pracy przystępują snycerze, mają do wykonania ponad 700 rzeźb. Galion przedstawia głowę lwa, rozbudowane nadbudówki zdobią rzeźby przedstawiające postaci, zwierzęta, mitologicznych bogów. Nawet pod żołnierskimi latrynami ustawiono rzeźby, tyle że przedstawiające polskich szlachciców. Wszystkie one były pozłacane i pomalowane w jaskrawe barwy.

Vasa wygląda imponująco, jego wyporność wynosi 1210 ton. Galeon zaopatrzony jest w 3 maszty z ożaglowaniem rejowym, 10 żagli o łącznej powierzchni 1275 m kw. Całkowita długość okrętu, łącznie z bukszprytem, wynosi 69 metrów, a wysokość od kilu do topstengi grotmasztu 52,5 metra. By spełnić życzenie króla o smukłości - galeon w najszerszym miejscu miał jedynie 12 metrów, a wysokość niezwykle bogato zdobionych nadbudówek rufowych wynosi ponad 19 metrów. Zanurzenie wynosi zaledwie 4,8 metra. Załogę stanowiło 145 marynarzy i do 300 żołnierzy piechoty morskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Tak to bywa jak jeden człowiek myśli że ma panaceum na wszystko - znamy takich z historii i mamy kilku "startujących" do takiego miana hahahahahah czym mniejszy "tym większe plany" hahahahah , a co do Polaków - Tadeuszu - my zawsze znajdziemy sposób na naszych "wrogów" - do dziś jak widzisz rosjanie nie mogą nam darować że ich "niezwycieżona armia czerwona" jednak uległa - i to niewielkiej armi polskiej , a co będzie w zderzeniu z armią chińską hahahahahaahha . Nie ma się co dziwić "nerwowym obawom kremla" hahahahahha. Ja też bym spokojnie nie spał hahahaha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niczym Tytanik. Jak to buta, nieraz zostaje ukarana. Czemu to Polska zawdzięcza od wieków takie "wzięcie"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.01.2010 20:31

W Sztokholmskim muzeum można zobaczyć model galeonu VASA z 1628 r. Model wykonano w skali 1:10. Oto link do obejrzenia przepięknej galerii zdjęć – http://www.modelships.de/Wasa/Photos%20VASA.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.01.2010 18:35

Historia- zwłaszcza ta starsza , często kojarzy sie z udręką na lekcjach , datami, bitwami i nazwiskami wodzów które trzeba było wykuć na blachę .Historia wymieszana razem z żeglarstwem to już mieszanka którą nie każdy może przełknąć.Tym bardziej cieszę się ,że moja opowieśc o Vasie znalazła wasze uznanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.01.2010 12:35

Tak jak zauważył Roman, autorka musi być pasjonatką morza - brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczyli że galeon przejdzie do historii i tu sie nie pomylili. To co się czyta jest napisane z pasją - tak trzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robi wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przedobrzyli, tylko troszeczkę rąbnęli się w obliczeniach ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.01.2010 22:22

Doczytałem się, że opisany przez Ciebie galeon przepłynął zaledwie 1300 m Jednak Neptun czuwał :) Nie wyobrażam sobie jakież to spustoszenie siał by na morzu. Taka siła ognia, mieli pomysł ale przedobrzyli.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.01.2010 21:06

Hehe... Jednak dobrze, że tak nie inaczej się stało Neptun czuwał !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.