Facebook Google+ Twitter

Na niebie widoczne są już meteory utworzone przez kometę Halleya

Meteory z roju Eta Aquarydów są już widoczne na naszym niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/photo_gallery/photogallery-comets.html / Fot. NASA/Domena publicznaOrbita komety Halleya i orbita Ziemi przecinają się w dwóch miejscach, tzw. radiantach. Meteory z roju Eta Aquarydów pochodzą z materiału zostawionego przez kometę Halleya w jednym z tych miejsc. Z drugiego miejsca przecięcia orbit pochodzą, zaś, meteory z roju Orionidów. Eta Aquarydy, choć kilkukrotnie aktywniejsze od Orionidów, nie są w Polsce tak znane jak te drugie - podaje portal money.pl.

Chodzi o położenie radiantu Eta Aquarydów. W Polsce pojawia się on na przełomie kwietnia i maja około północy i nawet nad samym ranem nie znajduje się wysoko. "O ile więc obserwatorzy na niższych szerokościach geograficznych i w okolicach równika, widzą Eta Aquarydy jako duży rój potrafiący dać nawet 60-70 meteorów na godzinę, w Polsce możemy liczyć na, co najwyżej, kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie" - mówi Arkadiusz Olech.

Eta Aquarydy możemy oglądać przez miesiąc, od 19 kwietnia do 28 maja, ponieważ Ziemia potrzebuje tyle czasu aby przejść przez szeroką smugę pyłu zostawioną przez kometę Halleya. Największe szanse na najwyższą liczbę meteorów mamy jednak w nocy z 5 na 6 maja, jednak maksimum aktywności roju trwa od 3 do 10 maja.

"Samo maksimum aktywności roju jest spodziewane 6 maja o godzinie 9 nad ranem. O tej porze jest już w Polsce jasno, ale dzięki temu, że maksimum jest bardzo szerokie, ranek w nocy z 5 na 6 maja będzie dobrym czasem do obserwacji. Najlepiej wyjść na obserwacje około godziny 2.30-3.00 nad ranem. O tej porze radiant roju będzie znajdował się prawie 10 stopni nad horyzontem. Do wschodu Słońca w Polsce pozostaną jeszcze dwie godziny, co spowoduje, że będziemy mieli spore szanse na dojrzenie kilku meteorów z tego ciekawego roju. W obserwacjach nie będzie przeszkadzał także Księżyc, którego nów wypada 29 kwietnia, przez co na początku maja jest widoczny tylko wieczorem i nad ranem znajduje się pod horyzontem"- mówi Olech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.