Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21729 miejsce

Na Nilu zatonął statek z uchodźcami. Ponad 200 osób nie żyje

Co najmniej 200 uciekinierów z pogrążonego w wojnie domowej Sudanu Południowego zginęło w katastrofie statku, który zatonął na Nilu Białym. Łódź była przepełniona, płynęło nią 200-300 osób.

Mieszkańcy Sudanu Południowego pozbawieni dachu nad głową / Fot. EPA/UN / Isaac Alebe Avoro Lu'baJak informuje TVN24.pl, do zatonięcia statku doszło w niedzielę. Przeciążona łódź przewoziła od 200 do 300 uciekinierów z miasta Malakal w stanie Nil Górny, w którym trwają walki między siłami rządowymi a rebeliantami.

W trwających od kilku tygodni walkach zginęło co najmniej 1000 osób (raport ONZ). Międzynarodowa Grupa Kryzysowa (ICG) informuje z kolei nawet o 10 tys. ofiar. Do starć doszło 15 grudnia w stolicy Sudanu Południowego - Dżubie. Napięcia w kraju wywołało zdymisjonowanie w lipcu 2013 r. wiceprezydenta Rieka Machara przez prezydenta Salvę Kiira.

Walki doprowadziły do podzielenia kraju wzdłuż granic etnicznych. Ponad 10-mlionowy Sudan Południowy zamieszkują plemiona Dinków (46,4 proc.), Nuerów (9,6 proc.), Azandów (6,6 proc.), Bari (4,7 proc.), Szylluków (3,5 proc.), a także Arabowie (3,9 proc.). Według ONZ około 355 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.