Facebook Google+ Twitter

"Na obcej ziemi. Groby polskie na cmentarzach paryskich" - album o francuskich nekropoliach

Niezwykłe historie ludzi po których zostały kamienne nagrobki na paryskich cmentarzach, zostały zaprezentowane w unikatowym albumie wydanym przez Towarzystwo Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami we Francji oraz polską fundację TRES.

Okładka albumu. / Fot. Skan okładki albumu/apajteNiedawno ukazała się interesująca książka pt: „Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich”, jest to dwujęzyczny unikalny album polsko-francuski, dokumentacja grobów Polaków pochowanych na ośmiu paryskich cmentarzach.

Koncepcja albumu i warsztat fotograficzny jest autorstwa Hanny Zaworonko-Olejniczak, teksty - Barbary Kłosowicz-Krzywickiej oraz wstęp Andrzeja Biernata, który go opatrzył notą historyczną. Album składa sie z 270 stron na kredowym papierze i jest niezwykłym przewodnikiem po paryskich nekropoliach: Pere-Lachaise, Montmarte, Montparnasse czy Batignolles. Zamieszczono też mapę z miejscami polskich grobów oraz zbiorowych mogił. Każda fotografia grobu posiada informację o pochowanym Polaku lub o rzeźbie nagrobnej. Książka ta pozwala odkryć piękno paryskich cmentarzy i inspiruje do zadumy nad losami rodaków, którzy życie swoje zakończyli na obczyźnie, służąc zarówno Polsce, jak i Francji. Pozycja ta jest również świadectwem aktywności Towarzystwa Opieki nad Polskimi Pamiątkami
i Grobami Historycznymi we Francji.

Polska fundacja TRES (Twórczość, Rekonstrukcja, Edukacja, Społeczność), jest współwydawcą polsko-francuskiego albumu „Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich”. Album zostanie zaprezentowany na III Warszawskich Targach Książki w dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na stoisku Francji
C 354 APAJTE.

Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

O polskich grobach, słyszę zawsze, gdy podniosę słuchawkę do Haliny M. naszej wspólnej znajomej Isabello. Także TV Arte prezentuje groby i cmentarze we Francji. Również w Niemczech - to zielone płuca okolicy, zanikające ze względu na krematoria, gdzie ostatnio pochowano moich bliskich i znajomych. Bo taniej??
Zdrówka Isabello!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu inny link Damiana pokazujący polską nekropolię. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Izo za link! Byłam u Pana Damiana i oglądałam jego galerię zdjęć z cmentarza Pere-Lachaise.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu znalazłam tą galerię Damiana z paryskiego Pere Lachaise:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo potrzebny album. Chylę czoła przed Towarzystwem Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami we Francji oraz polską fundacją TRES. Tam nasza historia, to kronika losów polskiej emigracji wykuta w nagrobnych inskrypcjach.
Przed wieloma laty byłam na cmentarzu Pere-Lachaise, gdzie spoczywa Fryderyk Chopin. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafiłam z facebooka ;) Faktycznie zmiany tu olbrzymie. Nie miałam nigdy sposobności odwiedzenia cmentarzy w Paryżu, ale wyobrażam sobie jak wyglądają. Damian Mosz umieścił galerię z Pere-Lachaise. Nie wiedziałam, że tam są groby Polaków. Ale gdzie ich nie ma... Takie wydawnictwa pewnie nie są wysokonakładowe, ale dobrze, że ktoś zbiera te okruchy pamięci w postaci albumów. Pozdrawiam serdecznie, J.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.