Facebook Google+ Twitter

Na Odrze i Wiśle formują się fale powodziowe

Mimo tego, że opady na południu gdzieniegdzie ustały i wody w górnych odcinkach rzek opadły, to na większych rzekach formują się już fale powodziowe. Odra już przekracza stan alarmowy o ponad metr, Wisła w Krakowie o godzinie 16 o prawie 2 metry! Jak informuje natomiast serwis twojapogoda.pl wieczorem i w nocy - niestety - wrócą ulewy.

Michał Hodurek, Stróża / Fot. Rzeka RabaHydrolodzy z IMiGW oraz służb hydrologicznych obliczyli prędkość i wysokość przesuwającej się fali kulminacyjnej na Odrze. Według komunikatu IMGW dotarła ona dzisiejszego wczesnego popołudnia do Raciborza, gdzie stan wody wyniósł 705 cm. Do Koźla fala przybędzie jutro nad ranem (550 cm), do Opola jutro wieczorem, do Ujścia Nysy w poniedziałek rano (620 - 630 cm), do Brzegu w poniedziałek po południu (580-595 cm), do Oławy w poniedziałek wieczorem (650 - 660 cm), do Wrocławia we wtorek przed południem (520 - 530 cm) i do Brzegu Dolnego tego samego dnia krótko przed północą (720 - 730 cm). To właśnie w tych momentach należy się spodziewać najwyższego stanu wód i wówczas też podtopienia będą największe.

Po przeanalizowaniu danych, pochodzących z komunikatów IMiGW o stanach rzek na południu, należy jednoznacznie stwierdzić, że wody opadają na mniejszych górskich rzekach, ale wody, które prowadziły gwałtownie zwiększają poziom wód większych rzek, które zasilają. W ciągu najbliższych godzin i dni najgroźniej będzie więc w dolinie Odry i Wisły. Nasze przypuszczenia potwierdza dyżurny synoptyk hydrolog.
– W wyniku spływu wód opadowych w ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej ujścia Raby spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody i przekroczenie stanów alarmowych – informuje Joanna Kurdziel, dyżurny synoptyk hydrolog z IMiGW w Krakowie.

Zalaniu z pewnością ulegną pola, łąki, ogródki działkowe i inne obszary znajdujące się blisko koryta rzek, zagrożone mogą być te osiedla ludzkie, które leżą na niebezpiecznie niskim poziomie w sąsiedztwie rzek oraz nie są ochraniane wałami przeciwpowodziowymi.

Prawdopodobnie jednak nie sprawdzą się obawy, że poziom wód wywoła takie zniszczenia, jak podczas pamiętnej powodzi tysiąclecia. Mimo wszystko fala powodziowa, zarówno na Wiśle jak i Odrze, zbierając nadmiary wód z poszczególnych dopływów będzie stopniowo rosła. Należy z niepokojem patrzyć w niebo, gdyż wszystko zależy od najbliższych godzin. I nie od tego, czy będzie znowu padać, bo jak przewidują synoptycy będzie, tylko jak obfity to będzie deszcz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Plus, plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tsymojscies mnie bo jak siekne w te ladace cółko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.09.2007 01:15

jest stały serwis internetowy IMiGW i całodobowy program TVN-Pogoda... pisanie przez Autora na ten temat było by uzasadnione gdyby był przynajmniej góralem z Zakopanego. (-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

padać ma... przez najbliższy tydzień ;( (+) nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że część miejscowości wykorzystała powódź z 1997 żeby poprawić stan koryt rzek. Zależało to i od mieszkańców i od władzy. Gorzej, jeśli chodzi o tą reszte, gdzie jest tylko nadzieja, że nie będzie tak żle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o powódź w sensie tragedii ofiar to jasne, ze lepiej aby był to ostatni raz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umówmy się, że jestem teraz. I mam nadzieję, ze to jest ostatni raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie będziesz naszym specjalistą powodziowym :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jak zwykle fachowo i dokładnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.