Facebook Google+ Twitter

Na Okęciu trwa remont nawierzchni pasów startowych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-11 15:54

Co roku na warszawskim lotnisku jest wymieniana nawierzchnia pasów startowych. W tym roku realizacja inwestycji przypadła na miesiąc maj. Drogą mailową zadałem parę pytań rzecznikowi Portów Lotniczych, panu Jakubowi Mielniczukowi.

Samolot Germanwings startuje z pasa 29 na Okęciu. / Fot. Paweł Bednarczyk Jeżeli jeden pas jest aktywny, a drugi remontowany czy nie ma to wpływu na wydłużenie czasu operacji startów i lądowań na lotnisku?
- Na lotnisku są dwa pasy startowe przecinające się. Gdy remontowany jest jeden, operacje wykonywane są na drugim. Nie ma to żadnego wpływu na wydłużenie operacji startów i lądowań. Ponieważ pasy się przecinają, i tak nie można wykonywać na nich jednoczesnych operacji.

W ubiegłym roku remont pasów odbył się w lipcu? Czy pasy są remontowane raz do roku czy stan techniczny wymagał remontu w maju?
- Remont jest wykonywany każdego roku po sezonie zimowym. Termin remontu pasów dobierany jest w zależności od spodziewanego ruchu na lotnisku. Najlepiej, żeby odbywał się, kiedy ruch jest najmniejszy, ponieważ wtedy hałas związany ze startem i lądowaniem maszyn z innych niż zazwyczaj kierunków jest również najmniejszy. W tym roku prognozowanie co do przyszłego ruchu jest dosyć trudne, ze względu na kryzys w branży. W tej chwili ruch samolotów na lotnisku jest o kilkanaście procent mniejszy, niż w tym samym okresie rok temu, i jest to dobry moment na przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Na stronie internetowej lotniska pojawiły się informacje o zwiększeniu częstotliwości lotów w pewnych rejonach, czy w ubiegłych latach mieszkańcy skarżyli się na większość ilość lotów nad dzielnicami?
- Nad pewnymi dzielnicami ruch samolotów może być większy. Nie jest to oczywiście sytuacja komfortowa dla mieszkańców tych dzielnic, ale nie ma innego wyjścia. Chcąc utrzymać odpowiednią – bezpieczną jakość nawierzchni, taki remont musi być, po sezonie zimowym, przeprowadzany. Staramy się skrócić prowadzone prace tak bardzo, jak to możliwe. To, co możemy zrobić, to informować, że takie prace są planowane i to robimy – również za pośrednictwem urzędów dzielnic. Przepraszamy również mieszkańców za czasowe niedogodności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.