Facebook Google+ Twitter

Na paszporty biometryczne jeszcze trochę poczekamy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-06-09 22:39

Nowych paszportów biometrycznych w naszym kraju na razie nie będzie. Powód? Biura paszportowe nie otrzymały na czas czytników odcisków palców. W niektórych urzędach czytniki co prawda są, jednak brakuje do nich aplikacji.

Nowych paszportów biometrycznych w naszym kraju na razie nie będzie. Powód? Biura paszportowe nie otrzymały na czas czytników odcisków palców. W niektórych urzędach czytniki co prawda są, jednak brakuje do nich aplikacji. Urzędy winią za to opóźnienie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś resort wskazuje na dostawcę czytników i programów komputerowych. Czytniki mają trafić do urzędów do 22 czerwca.
Tymczasem od piątku 12 czerwca przestaną obowiązywać dotychczasowe zasady składania wniosków paszportowych. - Nowe przepisy przewidują, że od osób ubiegających się o wydanie paszportu będą pobierane odciski palców - mówi Adam Nowak z UM w Rudzie Śląskiej.

Oznacza to, że przez dziesięć dni będziemy pozbawieni możliwości złożenia wniosku paszportowego. I to na starcie sezonu urlopowego.

Wniosek o paszport można złożyć w każdym województwie w kilku miejscach. W wielu miastach istnieją też terenowe punkty paszportowe, gdzie można składać wnioski. O tym, że urzędy terenowe w całej Polsce czytników nie dostały, sygnalizowała na naszych łamach już w maju Magdalena Malinowska z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Jest jeszcze jeden problem. Jak informuje Wioletta Paprocka, rzeczniczka MSWiA, dopiero w ośmiu województwach starostwa i urzędy miast podpisały stosowne porozumienia z wojewodami. To kolejny powód opóźnienia.

- Wszystkie punkty paszportowe, które działają w oparciu o nowy system teleinformatyczny, zostaną wyposażone w urządzenia elektroniczne służące do pobierania odcisków palców - zapewnia Paprocka. - I tylko w tych punktach możliwe będzie złożenie wniosku paszportowego i odbiór dokumentu.

Więcej na stronach Polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

miało byc pięknie, a tu szara rzeczywistoś skrzeczy :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.