Facebook Google+ Twitter

64 miejsce

Na pięciu drutach

Pięć drutów i nieduży kłębek włóczki - w wolnej chwili wykonałam dla mojej małej wnusi, dwie cieplutkie, skarpetki. Teraz w nóżki ma ciepło maleńki bobasek. Podaję sposób wykonania skarpetek długość 10 cm, z cienkiej anilany.

Wykonanie skarpetek / Fot. Dorota MichalczakFoto1. Na cztery druty nabieramy 32 oczka (po 8 na każdym z drutów). Całość zamykamy związując nitkę kończącą ostatni rząd z pierwszym oczkiem.

Foto 2. Piątym drutem przerabiamy 25 rzędów wzorem ściągaczowym. Jedno oczko w lewo, drugie w prawo. Można też dwa oczka lewe i dwa oczka prawe. Oraz 5 rzędów - same oczka prawe. Mając już żądaną długość, całość rozdzielamy na trzy druty. I tak na jednym drucie mamy 16 oczek, natomiast na drugim i trzecim po 8.

Foto 3. Na drucie z szesnastoma oczkami wyrabiamy piętę. Przerabiając nieparzyste rzędy na prawo, parzyste na lewo. Takim sposobem robimy 16 rzędów.

Foto 4. Teraz musimy wyprofilować piętę. Dalej mając robótkę na drucie pierwszym, zabieramy się za gubienie oczek. Z 16 oczek musimy teraz otrzymać tylko sześć.

Rząd pierwszy przerabiamy 10 oczek na prawo, oczko 11. i 12. przerabiamy razem - powstaje jedno oczko a drugie jest gubione. Pozostałe cztery oczka pozostają na jednym z drutów. Odwracamy naszą robótkę i jako pierwsze oczko mamy to z gubionym, teraz na lewo przerabiamy 4 oczka a następne dwa razem. Takim to sposobem znowu pozostaje nam końcówka z czterema oczkami. Robótkę odwracamy i za każdym rzędem na środku musimy mieć 6 oczek. Oczka boczne gubimy. Kiedy już na drucie pozostanie nam 6 oczek, do dalszej pracy trzeba włączyć pozostałą część skarpetki na dwóch drutach.

Wykonanie skarpetek / Fot. Dorota MichalczakFoto 5. Mając 8, 8, i 6 oczek musimy dobrać. I tak po stronie, gdzie było 16 rzędów przerabianych prosto, do momentu wyrabiania pięty. Przerabiamy - 6 oczek powstałych na jednym drucie teraz dobieramy na tych 16 rzędach 8 oczek, następnie przerabiamy po 8 oczek na dwóch drutach oraz ponownie dodajemy 8 oczek na długości 16 rzędów i przekładamy trzy oczka z drutu pierwszego, tak żeby na nich była równa ilość oczek - 11.

Foto 6. Przerabiamy oczka na wszystkich czterech drutach na prawo. Na drutach gdzie mamy po 11 oczek musimy gubić w co drugim rzędzie po jednym oczku i tak do chwili uzyskania równej ilości oczek na wszystkich drutach.

Foto 7. Przerabiamy na prawo 18 rzędów, to będzie stanowiło stopę skarpety. Teraz w co drugim rzędzie gubimy po jednym oczku z każdego drutu do chwili uzyskania na każdym drucie dwóch oczek, które zbieramy igłą i zaszywamy.

Takim to sposobem mamy zrobioną skarpetkę. A że nogi dwie to i skarpetki muszą być… do pary. Drugą wykonujemy w identyczny sposób.

Foto 8. Gotowa skarpetka, teraz odrobina fantazji w przyozdobieniu naszego dzieła. Tak żeby naszemu maluchowi się spodobało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

@Ania Król 30.10.2012 13:31
Aniu... odpowiedz spóźniona i na pewno już sobie z tym poradziłaś.
Przydała by się opcja powiadamiania o komentarzach.

Dobieramy na tych 16 rzędach 8 oczek (z boku robótki), widoczne to jest na foto 6.

Komentarz został ukrytyrozwiń

albo inaczej: w jaki sposób dodac te 8 oczek z punktu 5?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przydatny opis, jednak nie rozumiem za bardzo punktu 5 tj. od momentu : Przerabiamy - 6 oczek powstałych na jednym drucie teraz dobieramy na tych 16 rzędach 8 oczek, następnie przerabiamy po 8 oczek na dwóch drutach oraz ponownie dodajemy 8 oczek na długości 16 rzędów i przekładamy trzy oczka z drutu pierwszego, tak żeby na nich była równa ilość oczek - 11.
Czy ktoś może mi rozjaśnić?? chodzi o to, żeby raz dobrac 8 oczek do tych 6 ktore tam juz zostały? czy moze robiac 16 rzedów dodac 6 oczek czyli przy kazdym rzedzie po 1? czy jeszcze inaczej? prosze o pomoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

śliczniutkie a Dorota ma złote serducho by podzielić sie jak zrobić krok po kroku :)))))))))))))))))))))))))))))
i napewno łatwiej niż na drutach z żyłką
Mam do was pytanie Czy krtoś z was robi albo coś zrobił jakąś robótkę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W te mrozy bardzo przydatne, grube. ciepłe skarpety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Justyno... chętnie nauczę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko!
Śliczne rzeczy potrafisz zrobić . Twoje jedyne niepowtarzalne -pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super! Gdyby Wam jednak zabrakło czasu, to doskonałe skarpety, skarpetki, również wełniane znajdziecie tutaj: http://soox.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie takie trudne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.