Facebook Google+ Twitter

Na placu Zbawiciela trwa renowacja spalonej instalacji "Tęcza"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-11-30 19:58

Już za kilka dni będzie można na nowo podziwiać wielobarwną tęczę znajdującą się w Warszawie na placu Zbawiciela. Właśnie trwa jej renowacja po spaleniu, którego dokonali nieznani sprawcy w nocy z 12 na 13 października. Pożar strawił ją wówczas w pięćdziesięciu procentach.

 / Fot. Ewa Krzysiak "Tęcza" jest instalacją artystyczną Julity Wójcik i została przygotowana dla Instytutu Adama Mickiewicza. Tworzyło ją 16 tysięcy sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję (mającą 9 metrów wysokości i 26 metrów szerokości). Wcześniej ozdabiała plac przed Parlamentem Europejskim, a 8 czerwca stanęła na placu Zbawiciela w Warszawie, z czasem wrosła w otaczający krajobraz.

Jednak w nocy z 12 na 13 października została podpalona. Mimo szybkiej interwencji straży pożarnej ogień strawił ją w pięćdziesięciu procentach.

Instytut Adama Mickiewicza wydał wówczas takie oświadczenie: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców. Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka.

Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

Zaraz po pożarze Julita Wójcik zapowiedziała, że chce odtworzyć tęczę. Dzięki pomocy wielu osób, które włączyły się w wyplatanie kwiatów, już za kilka dni będzie można na nowo ją podziwiać na placu Zbawiciela.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

W nocy tęcza znów się paliła. Tym razem od fajerwerków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.12.2012 01:22

mimo obiekcji do całej sprawy tęczy gratuluję wyróżnienia materiału w serwisie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tęcza od wieków jest znakiem przymierza człowieka z Bogiem. „Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią” (Księga Rodzaju).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie godz, 16 to nie pora nocna :) Dopiero zmierzchało. Ułożenie tylu tysięcy kwiatów wymaga czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawa tęczy nocą. Czy to o czymś już nie mówi. Boją się wykonać pracy w dzień by nie było protestów. Postawić trzeba mieszkańców przed faktem dokonanym. Nocna robota to złodziejska robota. Jestem przeciwny temu czemuś bo nie nazwętego sztuką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zbigniew Kowalewski Wczoraj 23:21

w pełni popieram działanie osobnika zwanego wandalem"

Może się coś nam nie podobać mniej lub bardziej, ale nie znaczy to, ze mamy to niszczyć.

Jednak tęcza i tak podoba się większości. A prawdziwej nie zobaczy pan jesienią, a i o innej porze nie jest łatwo ją ujrzeć.

A poza tym jakby się pan czul widząc ją zniszczoną, gdyby pan był jedną z tych osób - "kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię by sprawić radość innym"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2012 11:14

Pani Ewo, odbiór sztuki to rzecz gustu. Ja piszę o urzędniczych preferencjach i pieknoduchowskich interpretacjach czegoś, co nie ma wiele wspólnego z dziełem sztuki. A tęcza jest jarmarcznym tworem, efemerydą taka samą jak podobno cudowna fontanna przy Placu Grzybowskim. Mecenas stołeczny lekka ręką wydaje ogromne sumy na kwiaty tuż przed nastaniem zimy. To nielogiczne i mnie zastanawia ta bezmyślność

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Zbigniew Kowalewski

Popiera pan akt wandalizmu? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tęcza miała stać kilka miesięcy i termin ten minął. Należy ją rozebrać. Tęcza szpeci ten ponad stuletni plac!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2012 23:21

w pełni popieram działanie osobnika zwanego wandalem, bo nie ma innego sposobu przeciwstawić się niemądremu wydawaniu olbrzymiej kasy na incydentalne pseudoartystyczne wydarzenia. Palmy nie rosną na Placu de Gaulle'a a tęczę wolę podziwiać po deszczu. Taki sposób wydawania pieniędzy podatników jest oburzający. Wystarczy wspomnieć zabranie pieniędzy warszawskim teatrom, żeby stworzyć strefy kibica. Myślę, że artyści mają tę tęczę w głębokim poważaniu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.