Facebook Google+ Twitter

Na plażę czy do kościoła?

Jesteśmy na wczasach. Jest niedziela i pojawia się problem czy iść do kościoła. A jeśli tak to na którą mszę najlepiej? Przecież chcemy korzystać z uroków plażowania...

Piękna pogoda, upał, chciałoby się poopalać, skorzystać z uroków lata, może ostatnich chwil pobytu nad wodą, a tu... trzeba spełnić katolickie obowiązki - iść do kościoła. Nie mają tego problemu korzystający z kąpieli słonecznych we Włoszech. Mogą oni iść do kościoła nawet... bez ubierania się i opuszczania plaży. Dlaczego?

Ponieważ pomysłowi Włosi postawili dmuchane kościoły na plażach. Nadmuchanie takiej świątyni zajmuje kilkadziesiąt minut. Przed nadmuchaniem całość mieści się w dużej torbie, dźwiganej przez dwie osoby. Kiedy już stanie na plaży, jest tu wszystko to, co w prawdziwym murowanym kościele: ołtarz, ławki, ba a nawet konfesjonał! Z dmuchanego kościoła już niebawem będą mogli się cieszyć turyści odpoczywający w Molise nad brzegiem Adriatyku.

Stawianie dmuchanych domów bożych, to najnowsza inicjatywa włoskiego stowarzyszenia katolickiego, które powstało w 2000 r. Stowarzyszenie podjęło swą działalność po wezwaniu Jana Pawła II do podjęcia "nowej ewangelizacji". Wezwanie to stało się zachętą do szukania nowych form głoszenia Ewangelii np. na ulicy, w centrach handlowych, czy właśnie na plaży. Cieszy się ona poparciem włoskiego episkopatu. Stawianie na plażach dmuchanych kościołów ma na celu docieranie głównie do wypoczywających nad morzem młodych ludzi.

Dmuchane kaplice mogą nie zyskać poparcia na konserwatywnym południu Włoch. A to dlatego, że kobiety tam, udając się na modlitwę, nie mogą chodzić do kościoła w strojach plażowych. W tamtejszych świątyniach obowiązują długie spódnice czy też spodnie, a przede wszystkim zakryte ramiona.

Byłam ciekawa co o budowaniu dmuchanych kościołów sądzą polscy duchowni oraz wierni. W związku z tym wysyłałam e-maile do różnych parafii, próbowałam dyskutować też na forach. Niestety, spotkałam się z bardzo małym zainteresowaniem tematem.

Oto głos z jednej z polskich parafii: - To, że Włosi, budują takie kościoły, to ich pomysły. Oni zawsze takowe mają. Jeśli zaś chodzi o oficjalne stanowisko Kościoła, to na każdą budowę świątyni musi być pozwolenie odpowiedniego księdza biskupa.

Internauci też nie są przekonani do pomysłu. Na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych, użytkowniczka "Nadzieja" napisała: - Mnie są one obojętne (kościoły - przyp. aut.). Ot, kolejny dziwaczny wymysł,aby przyciągnąć do kościoła zbłąkane owieczki. Tyle, że takie świątynie nie zmienią nagle zdania niewierzących. Jeżeli ktoś się chce modlić, to zrobi to bez względu na miejsce. Przecież Bóg jest wszędzie. A takie "atrakcje" nie odwrócą uwagi od zachowań księży, którzy odmawiają sakramentów np. dziecku chrztu, bo jego rodzice mają tylko ślub kościelny lub wcale. Często się słyszy o "wybrykach" księży i to właśnie zniechęca (zwłaszcza młodych ludzi) do kościoła katolickiego. Dopóki duchowni nie zmienią swoich zachowań, to nawet dmuchane kościoły nie pomogą w odzyskiwaniu/nawracaniu wiernych. Podsumowując: takie kościoły mogą być, ale są mi całkowicie obojętne.

Czytając te wypowiedzi stwierdzam, że owszem dobrze, że ktoś wymyślił dmuchane kościoły we Włoszech. Może pomogą one w "pozyskiwaniu" wiernych. Jednak Polska w większości jest narodem katolickim i dmuchane kościoły nie są nam potrzebne. Jeśli ktoś chce skorzystać z mszy świętej czy nabożeństwa, to znajdzie na to czas, a jeśli nie ma na to ochoty, to nawet takie wynalazki nie pomogą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 15:16

Iwona :) Podpuszczaj, podpuszczaj tym swoim artykułem a zaraz zabraknie u nas na plażach miejsca, gdyż zostaną jak wszystko inne zdominowane przez kościół. Ciekawe tylko czy te dmuchane kościoły pływają, bo jakby co..... ,,płyń po morzach i oceanach,,:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

lepiej niech ludzie sie modla w kosciolach a na plazy odpoczywaja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dmuchane kościoły są akurat pomysłem rodem z Irlandii, gdzie jeden z proboszczy "wynalazł" dmuchaną kaplicę, dzięki której mógł godnie sprawować msze dla kilku wiosek, którymi się opiekował, a które nie posiadały własnych kościołów.
Obecnie dmuchany budynek w kształcie kaplicy można kupić w internecie za 20.000 Euro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za ocenę i tyle ciekawych komentarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"skorzystać z uroków lata, może ostatnich chwil pobytu nad wodą, a tu... trzeba spełnić katolickie obowiązki - iść do kościoła. " a mi się podoba wydźwięk tego zdania. trzeba spełnic katolickie obowiązki, he he.

A co z pomyslem KK na światynie w hipermarketach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie - taka celebra tez dosyc "nadmuchana".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, interesujący artykuł. Miło i sympatycznie się czyta. Plus +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemnie się czyta:).

"Jeżeli ktoś się chce modlić, to zrobi to bez względu na miejsce. Przecież Bóg jest wszędzie."
Było nie było wyznawanie Katolicyzmu zobowiązuje jednak do czegoś więcej. Ponadto Msza "daje" co innego niż modlitwa samemu lub kontemplacja, te praktyki dobrze by się wzajemnie uzupełniały...

Faktycznie problemem u nas(nie wiem jak we Włoszech) są skandale z udziałem księży. Oby sytuacja się poprawiła.

"odmawiają sakramentów np. dziecku chrztu, bo jego rodzice mają tylko ślub kościelny"
? Właśnie po ślubie kościelnym rodzice są do tego w pewien sposób zobowiązani...?

Co do pomysłów to wydaje mi się że równie ciekawe byłoby coś a'la Ginger(vide MPK Poznań) lub zumi, wpisywanie ulicy w serwisie/smsem, zwrotnie lista najbliższych względem lokalizacji kościołów z godzinami najbliższych Mszy świętych(ew. najbliższych względem czasu wraz z ich lokalizacjami).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm z wchodzeniem w strojach kąpielowych do Kościoła, jest o tyle problem że, to może wodzić wiernych na pokuszenie. Dlatego w tym temacie pozostanę konserwatystą i jestem przeciw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2008 19:55

+ ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.