Facebook Google+ Twitter

Na plaży słońce praży, czyli jak opalać się bezpiecznie

Czy można opalać się zdrowo? Pytanie przewrotne. Wiemy, że wpływ promieniowania UV na organizm jest wielki. Promieniowanie dostarcza witaminy D, poprawia nastrój. Jednak wszystko, co w nadmiarze, może być szkodliwe.

 / Fot. Mirosław Trembecki PAPW naszej strefie klimatycznej w okresie lata należy unikać opalania między godz.11 a 15. W tych godzinach nie powinno dochodzić to zbyt dużej ekspozycji skóry. Wyjeżdżając nad morze zależy nam na tym, by wrócić z wakacji opalonymi. Czy w dwa tygodnie możliwe jest opalenie skóry bez żadnych komplikacji? Oczywiście jest to możliwe, jeżeli będziemy robić to w sposób rozsądny. Rozsądny czyli polegający na tym, by każdego dnia wydłużać okres przebywania na słońcu, szczególnie jeśli zmieniamy strefę klimatyczną.

Wskazane jest, by pierwszego dnia kąpiele słoneczne trwały co najwyżej 15-20 min., z kolei następnego dnia kilka minut dłużej. I tak codziennie należy zwiększać dawkę promieniowania. Oczywiście opalanie nie może odbywać się bez środków ochronnych, które należy stosować, jeśli nie na na całą skórę to chociażby na części ciała najbardziej narażone na promieniowanie. Dzieciom należy zabezpieczyć nos, małżowinę uszną, okolice kości jarzmowych. Często rodzice zakładają swoim pociechom czapeczki na głowę, jednak one nie ochraniają uszu. Pamiętajmy o tym, by uszy były również zakryte. U dzieci równie ważne jest stosowanie środków zabezpieczających.

Przez kilka pierwszych dni możemy sięgnąć po produkty z faktorem 30, 20 UV, które zabezpieczają przed poparzeniem słonecznym. Zaczynamy od wyższego faktora i stopniowo filtr zmniejszamy, dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Weźmy pod uwagę też to, że poparzenia w młodym wieku mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów barwnikowych, złośliwych w wieku już dojrzałym. Z kolei, mówiąc o dorosłych, należy zwrócić uwagę na fakt, iż przyjmują oni rożne leki z różnych powodów,a większość leków nasercowych czy nadciśnieniowych wywołuje reakcje fototoksyczną, alergiczną. Dlatego też leki te w kontakcie ze słońcem mogą źle wpłynąć na nasz stan zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O bardzo ciekawie, ale smieszne, bo tez na ten sam temacik chciałam pisac artylkuł. Byłby inny troszke, bo nie mam porad specjalisty.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.