Facebook Google+ Twitter

Na początku marca sonda Dawn dotrze na orbitę Ceres. Czy możliwe jest życie na tej planecie karłowatej?

Sonda Dawn zmierza w kierunku planety karłowatej Ceres. Ten zlokalizowany w pasie planetoid obiekt teoretycznie spełnia kilka kryteriów, by zlokalizować na nim bazę przesiadkową dla bardziej odległych misji.

 / Fot. NASACeres znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ta planeta karłowata o średnicy 950 kilometrów jest największym obiektem w tej lokalizacji. Naukowcy zastanawiają się czy w przyszłości można by wykorzystać Ceres na potrzeby bazy pośredniej, z której możliwe byłoby organizowanie misji w dalsze rejony Układu Słonecznego. Póki, co mamy do czynienia z science fiction, ale już wkrótce do planety karłowatej dotrze sonda Dawn (Świt), która dostarczy informacji na jej temat.

Atutem Ceres miałyby być ogromne zasoby wody. Po jej przetworzeniu uzyskalibyśmy wodór i tlen. Jego zastosowanie w misjach załogowych jest nie do przecenienia. Planetę karłowatą cechuje największa grawitacja w pasie planetoid. Siła jej przyciągania to co prawda tylko 3 proc. grawitacji ziemskiej, ale to jedyny w tym rejonie obiekt, po którym prawdopodobnie można chodzić - zauważa serwis Space.com.

Dzień na Ceres trwa 9 godzin i 4 minuty, a rok 4,6 ziemskich lat. Amplituda temperatur na jej powierzchni wynosi od minus 73 stopni Celsjusza do 143 stopni C. Planeta nie nadaje się do zamieszkania.

Czytaj także: NASA będzie szukać śladów życia na księżycu Jowisza. Na Europie może znajdować się gigantyczny ocean


Teoria wygląda zachęcająco jednak zdaniem Chrisa Lewickiego, prezesa i szefa inżynierów firmy Planetary Resources, podstawową wadą Ceres jest jej odległość od Ziemi.

Na początku marca zakończy się operacja wprowadzenia na orbitę sondy Dawn. Została ona wystrzelona 27 września 2007 r. i uprzednio prowadziła obserwację planetoidy Westa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziennikarze obywatelscy i czytelnicy, zareagujcie! link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.