Facebook Google+ Twitter

Na Podbeskidziu widmo powodzi. Jezioro grozi przelaniem

Nie wszędzie zagrożenie powodziowe już minęło. Jezioro Żywieckie, które ma przyjmować nadmiar wody z okolicznych rzek, wystąpiło już z brzegów. Tak źle nie było nawet w czasie pamiętnej powodzi stulecia. Jeżeli władze Zespołu Elektrowni Tresna-Porąbka zdecydują się na spuszczenie wody ze zbiornika, grozi to zalaniem miejscowości w dolnym biegu Soły.

Jezioro Żywieckie. Stan sprzed 2 tygodni. Obecnie przepełnione i zamulone. / Fot. Marcin NowakJak dowiedział się reporter Wiadomości24.pl, wody w Jeziorze Żywieckim jest tak dużo, że przy większych falach dochodzi do przelewania się jej przez koronę betonowej zapory. Jezioro wystąpiło z brzegów. Zalane zostały plaże, przystanie i bulwary.

To bardzo zła wiadomość, gdyż zbiorniki o przeznaczeniu retencyjnym powinny w podobnych warunkach utrzymywać bezpieczny zapas przynajmniej 1/3 objętości. Jeśli opady utrzymają, spuszczenie ogromnej masy wód z jeziora wyda sie koniecznością. Niestety, nie udało nam się skontaktować z nikim z Zespołu Elektrowni Wodnych Tresna-Porąbka S.A, kto poinformowałby nas, na kiedy opisana operacja jest planowana.

Mieszkańcy Żywiecczyzny, Podbeskidzia i Beskidów wciąż z niepokojem patrzą w niebo. Przez ostatnie dni spadło tyle wody, że każdy kolejny opad z pewnością spowoduje powódź.
Po dramatycznym piątku, gdy w nurtach podbeskidzkich strumieni utonęły dwie osoby, w sobotę sytuacja poprawiła się. Jednak poprawa trwała tylko chwilę. Całą niedzielę i część poniedziałku znowu lało jak z cebra, a nasączona jak gąbka ziemia nie przyjmowała już nadmiaru wody.

Podbeskidzie wciąż walczy z powodzią. Wielka woda w Bielsku Białej / Fot. Łukasz JanowskiWoda Jeziora Żywieckiego, największego akwenu na Podbeskidziu, była brunatna, mętna i pełna śmieci przyniesionych przez rzeki. Od plastikowych butelek po ogromne, wyrwane z korzeniami drzewa. Wszystko to zostało przyniesione z wyższych partii Beskidów, między innymi z miejscowości Ślemień, gdzie woda zniszczyła kilka nowo wybudowanych dróg, zalała piwnice, zniszczyła rolnikom zbiory. Ratownicy WOPR wyłowili z jeziora kilkanaście łódek. Nikt na szczęście nie ucierpiał.

Ostatnie prognozy meteorologów przyniosły jednak mieszkańcom niewiele optymizmu. Przez następnych kilka dni nadal ma padać, ale na szczęście nie będą to już tak intensywne ulewy jak ostatnio. Co nie zmienia faktu, że ziemia nie przyjmie już ani jednej kropli wody.

Podbeskidzie i Żywiecczyzna to obok Opolszczyzny najbardziej dotknięty tegoroczną powodzią region w Polsce.
Od Autora: Serdecznie dziękuję Łukaszowi Janowskiego za wysłanie nam "powodziowych" zdjęć z Bielska-Białej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.09.2007 20:41

Trochę ten sensacyjno-alarmistyczny tekst nie bardzo chce się zgadzać z danymi ze strony:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/rzeki/biul_hyd_codz.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Międzybrodzkie spokojne, bo czarną robotę odwala "Tresna"
"Spuszczono awaryjnie około 1/5 objętości zbiornika w Tresnej" powiedzieli na antenie Radia Katowice właśnie... To im obniżyło poziom o metr coś.
Międzybrodzkie i Żywieckie są jedną "firmą", więc nie ma problemów. Ale Czaniec jest autonomiczny. Ciekawe jak to rozwiązali :)
Fotki dostałem z wczoraj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja o tyle zaskakująca że Jezioro Żywieckie to jedno z trzech wchodzących w skład tzw. kaskady rzeki Soły. J. Żywieckie jest największe (spiętrzone tamą w Tresnej) a tuż za nim jest nieco mniejsze Jezioro Międzybrodzkie (spiętrzone tamą w Porąbce), a kawałek dalej jest trzeci, najmniejszy zbiornik, z zaporą w Czańcu.
Wg. mnie taki zespół powinien chyba bez problemu przyjąć tą ilość wody, tak by nie grozić zalaniem miejscowościom położonym poniżej... widać zarządzanie funkcjonuje tam źle, albo chodzi o zalanie np. Międzybrodzia czy Porąbki położonych "w obrębie" kaskady.

Z drugiej strony, ja w sobotę byłem nad Jeziorem Międzybrodzkim. Woda brązowa, jej poziom wysoki, ale już widywałem tam wyższy, no i generalnie to nic się tam strasznego nie działo, także aż trudno mi uwierzyć że w Tresnej ma miejsce taki kataklizm jak opisano w artykule... Mam wrażenie że to trochę zbyt katastroficzna wizja albo artykuł trochę spóźniony, bo np. druga fotka to rzeka Białka w Bielsku-Białej ale w minionym tygodniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo niepokojące wieści...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.