Facebook Google+ Twitter

Na Podhalu triumfuje wysoka kultura !

21 filia Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odnosi sukcesy. W tym miasteczku, od najmłodszych do najstarszych, wszyscy chętnie włączają się w tworzenie kultury i pielęgnowanie tradycji.

Anna Dymna / Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym TarguOd maja 2008 roku Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje cykliczne, niedzielne poranki poetyckie, podczas których profesjonalni aktorzy czytają poezję wybranych przez siebie autorów. Każdemu spotkaniu towarzyszy muzyka. Miejscowa publiczność wypełnia salę reprezentacyjną po brzegi, a często bywa, że dostawia się krzesła w przyległym salonie, aby każdy, kto zechce, mógł w niedzielne przedpołudnie przeżywać piękne strofy wierszy wspaniałych poetów.
Jest to 21 filia Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 18 maja 2008r. z udziałem Anny Dymnej i Piotra Cyrwusa - aktorów Starego Teatru w Krakowie.
Pomysłodawcą salonu w Nowym Targu i jego ojcem chrzestnym jest Juliusz Chrząstowski, aktor, pedagog, Teatru Starego w Krakowie, wieloletni instruktor zajęć teatralnych.
Od początku organizacją salonów zajmuje się instr. ds. impresariatu artystycznego Stanisław Krzak.
Salon Poezji w Nowym Targu szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem.
Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów, ponieważ zainteresował nie tylko mieszkańców miasta ale i całego regionu. Ludzie wysoko sobie cenią takie dobrodziejstwa i potrzebują bezpośredniej styczności z kulturą. Jeśli tylko da im się taką szansę korzystają z niej w pełni.
Ratusz w Nowym Targu / Fot. Barbara FigurniakPoczątkowo salony odbywały się w budynku MOK przy Al. Tysiąclecia 37, natomiast od 2010 r. ma to miejsce w sali reprezentacyjnej budynku Ratusza. Spotkania szybko zyskały sobie dużą popularność i wierną publiczność.
Zdjęcia pochodzą z jubileuszowego - 50 spotkania w Salonie Poezji w Nowym Targu. / Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu Jubileuszowe 50 spotkanie odbyło się na nowotarskim Rynku, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Zgromadzona publiczność oraz zupełnie przypadkowi przechodnie byli świadkami prawdziwego tryumfu poezji.

50 Salon Poezji w Nowym Targu - Rynek. / Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym TarguJa zetknęłam się z działalnością MOK-u w Nowym Targu występując w spektaklu poetycko - muzycznym pt. „Promienie” - Koncert pieśni do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był to 52 Salon Poezji.

Po koncercie, ze zdumieniem spostrzegłam, że wśród publiczności znalazła się grupa dzieci ze szkoły podstawowej pod okiem swojej nauczycielki. Rozmowa z nią pokazała, jak bardzo zależy jej na przybliżeniu swoich podopiecznych do kultury wysokiej. Otwiera więc przed nimi ten świat, wzbudzający wprawdzie więcej emocji niż głębokiego zrozumienia, jednakże wie, że dzięki uczestnictwu w takich spotkaniach stanie się to z pewnością dużo szybciej. Piękna postawa nauczycielki, która znalazła czas w niedzielę, aby zabrać swoje uczennice na spotkanie z poezją bardzo mnie wzruszyła.
52 Salon Poezji - K.K.Baczyński. Najmłodsza publiczność. / Fot. Mateusz JaroszObcowanie z kulturą od najmłodszych lat z pewnością wyda w przyszłości piękne owoce, a dbałość o nie, przekazywane będzie z pokolenia na pokolenie, gdyż tacy są właśnie mieszkańcy Nowego Targu.

Poza tym urzekła mnie również niespotykanie profesjonalna organizacja koncertu i niezwykle serdeczna atmosfera panująca w czasie jego przygotowań i trwania.
Publiczność przyjęła ze skupieniem i wielkim wzruszeniem utwory muzyczne do słów poety, co nagrodziła gromkimi brawami i gratulacjami po koncercie.
Występy w Nowym Targu są zarówno dla publiczności jak i dla artystów prawdziwą przyjemnością.
Te wrażenia spowodowały, że postanowiłam dowiedzieć się więcej o działalności tego ośrodka kultury i o życiu kulturalnym mieszkańców tego uroczego regionu.
Przyznam, że byłam zdumiona i pełna podziwu kiedy dowiedziałam się jak wielką wagę przykłada się tam do rozwoju kulturalnego i dbałości o tradycje. Ogrom pracy ludzi z MOK-u, wykonywanej z pasją i z sercem spowodował włączenie się całej lokalnej społeczności w życie kulturalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Po raz kolejny potwierdza się, że można wiele... jeśli ludziom "chce się chcieć". Myślę też, Basiu, że nic dobrego nie mija bez echa, nawet jeśli warunki do wzrostu napotka niesprzyjające. Nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji poruszy nawet głęboko ukrytą strunę wrażliwości i dobra. Naszą rolą jest siać, siać.. i siać.
Dobrze, że piszesz o takich budujących postawach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł o interesujących inicjatywach kulturalnych. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli ziarno padnie na zły grunt owoców nie wyda. Wielką zasługą tych ludzi jest to, że ono tak pięknie rozkwita. Ponadto, tam, poza Salonami Poezji istnieje wiele inicjatyw, a one wychodzą od samych animatorów kultury. Pani Anna Dymna jest wielkim nieocenionym skarbem, a to co robi dla kultury i nie tylko, jest piękne, szlachetne i pożyteczne jak mało co na świecie. Oby więcej takich ludzi w tej naszej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ania ma wielkie przebicie i każda jej inicjatywa będzie odnosiła sukcesy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Danuta Michalicka (Fb) - dziękuję za pozdrowienia. Ma Pani rację : należy im się wsparcie i szacunek. To przykład jak można w takich społecznościach wspólnie tworzyć i budować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.