Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podhalu triumfuje wysoka kultura !

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Anna Dymna
Anna Dymna Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
21 filia Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odnosi sukcesy. W tym miasteczku, od najmłodszych do najstarszych, wszyscy chętnie włączają się w tworzenie kultury i pielęgnowanie tradycji.

Od maja 2008 roku Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje cykliczne, niedzielne poranki poetyckie, podczas których profesjonalni aktorzy czytają poezję wybranych przez siebie autorów. Każdemu spotkaniu towarzyszy muzyka. Miejscowa publiczność wypełnia salę reprezentacyjną po brzegi, a często bywa, że dostawia się krzesła w przyległym salonie, aby każdy, kto zechce, mógł w niedzielne przedpołudnie przeżywać piękne strofy wierszy wspaniałych poetów.
Jest to 21 filia Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 18 maja 2008r. z udziałem Anny Dymnej i Piotra Cyrwusa - aktorów Starego Teatru w Krakowie.
Pomysłodawcą salonu w Nowym Targu i jego ojcem chrzestnym jest Juliusz Chrząstowski, aktor, pedagog, Teatru Starego w Krakowie, wieloletni instruktor zajęć teatralnych.
Od początku organizacją salonów zajmuje się instr. ds. impresariatu artystycznego Stanisław Krzak.
Salon Poezji w Nowym Targu szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem.
Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów, ponieważ zainteresował nie tylko mieszkańców miasta ale i całego regionu. Ludzie wysoko sobie cenią takie dobrodziejstwa i potrzebują bezpośredniej styczności z kulturą. Jeśli tylko da im się taką szansę korzystają z niej w pełni.
Początkowo salony odbywały się w budynku MOK przy Al. Tysiąclecia 37, natomiast od 2010 r. ma to miejsce w sali reprezentacyjnej budynku Ratusza. Spotkania szybko zyskały sobie dużą popularność i wierną publiczność.
Jubileuszowe 50 spotkanie odbyło się na nowotarskim Rynku, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Zgromadzona publiczność oraz zupełnie przypadkowi przechodnie byli świadkami prawdziwego tryumfu poezji.

Ja zetknęłam się z działalnością MOK-u w Nowym Targu występując w spektaklu poetycko - muzycznym pt. „Promienie” - Koncert pieśni do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był to 52 Salon Poezji.

Po koncercie, ze zdumieniem spostrzegłam, że wśród publiczności znalazła się grupa dzieci ze szkoły podstawowej pod okiem swojej nauczycielki. Rozmowa z nią pokazała, jak bardzo zależy jej na przybliżeniu swoich podopiecznych do kultury wysokiej. Otwiera więc przed nimi ten świat, wzbudzający wprawdzie więcej emocji niż głębokiego zrozumienia, jednakże wie, że dzięki uczestnictwu w takich spotkaniach stanie się to z pewnością dużo szybciej. Piękna postawa nauczycielki, która znalazła czas w niedzielę, aby zabrać swoje uczennice na spotkanie z poezją bardzo mnie wzruszyła.
Obcowanie z kulturą od najmłodszych lat z pewnością wyda w przyszłości piękne owoce, a dbałość o nie, przekazywane będzie z pokolenia na pokolenie, gdyż tacy są właśnie mieszkańcy Nowego Targu.

Poza tym urzekła mnie również niespotykanie profesjonalna organizacja koncertu i niezwykle serdeczna atmosfera panująca w czasie jego przygotowań i trwania.
Publiczność przyjęła ze skupieniem i wielkim wzruszeniem utwory muzyczne do słów poety, co nagrodziła gromkimi brawami i gratulacjami po koncercie.
Występy w Nowym Targu są zarówno dla publiczności jak i dla artystów prawdziwą przyjemnością.
Te wrażenia spowodowały, że postanowiłam dowiedzieć się więcej o działalności tego ośrodka kultury i o życiu kulturalnym mieszkańców tego uroczego regionu.
Przyznam, że byłam zdumiona i pełna podziwu kiedy dowiedziałam się jak wielką wagę przykłada się tam do rozwoju kulturalnego i dbałości o tradycje. Ogrom pracy ludzi z MOK-u, wykonywanej z pasją i z sercem spowodował włączenie się całej lokalnej społeczności w życie kulturalne.Dyrektorką MOK-u jest mgr Barbara Pachniowska. Wraz z zespołem ofiarnie pracujących ludzi umożliwia mieszkańcom uczestnictwo w kulturze wysokiej oraz jej współtworzenie poprzez wnoszenie i prezentację niezwykle cennych wartości.
Niewielki zespół animatorów kultury zajmuje się jej upowszechnianiem w całym regionie podhalańskim.
Poza Panią Dyrektor na wielkie uznanie zasługują także : instr. ds. wolontariatu i projektów edukacyjnych Tomasz Szlaga, instr. ds. organizacji wystaw i reklamy mgr Gabriel Wolski, instr. ds. projektów reklamy i organizacji wystaw mgr Janusz Słowakiewicz, instr. ds. impresariatu artystycznego Stanisław Krzak, instr. ds. organizacji imprez i promocji Jan Poręba, instr. ds. usług poligraficznych Bernadeta Bal, oświetleniowiec Adam Duda, akustyk Piotr Wojtusiak, kierownik Krystyna Malicka, księgowa Maria Bryniarska i sekretarka Magdalena Długopolska.

Każdego dnia ośrodek tętni życiem. Organizuje się tam różnego rodzaju imprezy, a ich aktualne kalendarium jest prowadzone w sposób rzetelny na stronie internetowej. Każdy może znaleźć coś dla siebie i włączyć się do interesującej go grupy czy projektu.

Działalność MOK-u jest niespotykanie różnorodna , podzielona na wiele prężnie działających sekcji. Odbywają się tam m.in.warsztaty fotograficzne, taneczne, gimnastyka artystyczna, tzw. „Środy z rzemiosłem”, istnieje „Studio Teatralne”, „Klub Literacki”, cykliczne Nowotarskie Spotkania Miłośników Filmu „Milczenie owiec”, „Akademia przedszkolaka”, Studio Piosenki „Septyma”, Studio Animacji Poklatkowej „Barrrany” itp.

Z ośrodka mogą korzystać regionalne zespoły muzyczne i odbywać w nim swoje próby. MOK pomyślał także o stworzeniu przestrzeni cyfrowej, udostępnionej artystom nieprofesjonalnym współpracującym na różnych płaszczyznach: w formie udziału w „Konkursach Amatorskiej Twórczości Plastycznej”, lub zajęciach w „Laboratorium Sztuki”, udziału w „Jarmarku Podhalańskim”, czy też w kolejnych edycjach pokazów dla uczniów szkół podstawowych "Środy z rzemiosłem".

Jeszcze długo można wymieniać co swoim mieszkańcom oferuje ten ośrodek kultury. Jednym słowem, każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego : od przedszkolaka do osoby w podeszłym wieku. Co najważniejsze - ci ludzie chętnie z tego korzystają i znajdują na wszystko czas.

W roku 2014 MOK w Nowym Targu planuje wydać książkę - album o jego salonowej działalności. Będzie to z pewnością bardzo ciekawa dokumentacja wszystkich spotkań z poezją w tym nietuzinkowym miejscu.
Tymczasem możemy pogratulować wspaniałej działalności , dzięki której Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu został ogłoszony jako miejsce przyjazne czytaniu w Małopolsce.

Kultura, tradycja i historia są filarem każdego narodu, a wyżej wymieniona garstka ludzi szczególnie dba o jego trwałość, co zasługuje na wielkie uznanie i podziękowanie. Mogą oni stanowić przykład dla innych instytucji kultury w naszym kraju.
Podziw i gratulacje należą się również mieszkańcom tego miasta i jego okolic, za ich obywatelską i piękną postawę będącą dowodem troski i dbałości o polskość.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto