Facebook Google+ Twitter

Na Podhalu żyje się najdłużej

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2008-05-17 10:21

Chcesz dożyć setki? Osiedl się na Podhalu. Kobiety żyją dłużej, bo są silne psychicznie. Pod Tatrami panie dożywają średnio 81,4, a panowie 74,6 lat. Z najnowszych danych statystycznych wynika, że to właśnie Podhale jest jednym z regionów, gdzie żyje się najdłużej. W czołówce znajduje się także Podlasie i Podkarpacie. Najmniej szczęścia mają w województwie łódzkim. Tutaj średnia wieku kobiet wynosi zaledwie 78,3, a mężczyzn 68,6.

Mit o długowieczności górali potwierdzają naukowcy. Specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego zbadali długość życia w różnych regionach Polski. - Górale mają spore szanse, aby dożyć stu lat - mówi Adam Radko, powiatowy inspektor sanitarny w Zakopanem. - Jesteśmy w czołówce tych regionów, gdzie żyje się najdłużej. A tak zwana średnia wieku jest najwyższa w kraju.

W Małopolsce kobiety dożywają średnio 80,2 lat, a mężczyźni 73,3. Jednak w powiecie tatrzańskim i nowotarskim żyje się jeszcze dłużej. Rekordzistkami są góralki. - Na 66 tys. mieszkańców powiatu tatrzańskiego aż 20 proc. to panie powyżej 65. roku - zaznacza Adam Radko. Panowie w tym wieku to już jedynie 10 proc.

Co decyduje o tym, że pod %07Tatrami żyje się najdłużej? - Na Podhalu spożywamy dużo przetworów z mleka owczego i krowiego. A wiadomo, że mleko ma w sobie substancje, które przedłużają nasze życie - tłumaczy Adam Radko. - Woda spływająca z Tatr jest bardzo czysta. Podobnie jest z powietrzem, mimo że wciąż jest sporo domów opalanych węglem a w sezonie kopci dużo aut. Na szczęście wiatr halny często wietrzy kotlinę zakopiańską.

Zgoła odmienne warunki powodują, że w województwie łódzkim żyje się najkrócej. Winowajcą jest przemysł włókienniczy, który zrujnował środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców. Wiele osób cierpi na choroby układu krążenia i nowotwory.

Warto jednak zadać pytanie, dlaczego kobiety pod Tatrami żyją dłużej od mężczyzn? - My góralki jesteśmy zaradne i samodzielne - śmieje się Maria Gruszkowa, znana zakopiańska działaczka społeczna. - Życie nas nauczyło dbać o siebie i swój los. A jak człowiek jest zaradny i ma pieniądze w kieszeni, to się go depresja i choroby nie imają! Trzeba też przyznać, że choć baby u nas narobią się porządnie, to jednak kapkę dłużej sobie od chłopa pośpią. A sen to zdrowie. A czemu chłopy wcześniej idą do ziemi? Bo my baby jesteśmy silniejsze psychicznie, a oni tacy teraz delikatni.

- My są na ruskich częściach jeszcze robione - mówi Maria Tylkowa z Zakopanego. - Gniotsja, ale nie łamiotsja. Od dzieciństwa to my, baby, ciężko pracujemy, więc nie ma czasu na chorowanie i umieranie. Trzeba w chałupie posprzątać, dziećmi się zająć, a dawniej jak chłop orał to się szło i pług obciążało. Tu na Podhalu życie jest twarde i dlatego tak długo żyjemy.

A co na to naukowcy? - My mężczyźni jesteśmy bardziej ułomni genetycznie - mówi Adam Radko. To właśnie w genach jest zapisane, że panowie mają skłonność do wielu chorób. Można powiedzieć, że na starcie przegrywamy z paniami.

Długie życie górali porównywalne jest z długowiecznością mieszkańców Abchazji. Już Stalin kazał naukowcom zbadać ten fenomen. Okazało się, że Abchazowie nie lubią zbyt tłustych pokarmów i używają bardzo mało soli. Jednak ich jedzenie nie jest wcale mdłe i niesmaczne, ponieważ wszystko - nawet melona - jedzą z ostrą przyprawą, która składa się z czerwonej papryki, suszonych zielonych przypraw i czosnku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.