Facebook Google+ Twitter

Na Podkarpaciu rusza największy w Polsce projekt eAdministracji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-02 10:30

Mieszkańcy Podparpacia już nie muszą chodzić do urzędów, aby załatwić tam swoje sprawy. Wszystko za sprawą projektu PSeAP, czyli Podkarpackiego Systemu e-Administracji Publicznej, który uruchamiany jest w tamtejszym regionie.

To największy projekt e-Administracji w Polsce, obejmujący swym zasięgiem 160 jednostek samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego. Dzięki niemu mieszkańcy regionu, bez konieczności wychodzenia z domu i wizyt w urzędzie, otrzymają szybki i wygodny dostęp do 420 e-usług.

„Cieszę się, że PSeAP niedługo ruszy. Jak przystało na XXI wiek mieszkańcy Podkarpacia będą mieli możliwość korzystania z szerokiego zakresu usług publicznych dostępnych drogą elektroniczną” - tłumaczy Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Podkarpacki System e-Administracji Publicznej ma zapewnić mieszkańcom Podkarpacia możliwość korzystania z szerokiego zakresu usług publicznych dostępnych drogą elektroniczną dzięki budowie regionalnego środowiska e-Administracji, wprowadzeniu zdefiniowanych procedur obsługi i standardów informatycznych oraz modernizacji infrastruktury teleinformatycznej urzędów administracji lokalnej. W rozwój e-Administracji zainwestowano ponad 92 mln złotych. 85% tej sumy to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

W ramach wykonania i wdrożenia projektu PSeAP firma Atos - twórca systemu - odpowiadała za modernizację infrastruktury informatycznej i wdrożenie Systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentów w jednostkach samorządu terytorialnego, integrację urzędów z platformą e-PUAP oraz podniesienie jakości świadczonych usług i łatwiejszy dostęp mieszkańców Podkarpackiego do wszystkich urzędów administracji publicznej. Firma dostarczyła i uruchomiła 158 serwerów, 5861 komputerów PC wraz z monitorami i 945 komputerów typu Notebook, 217 infomatów (urządzeń do zdalnej obsługi petentów), 262 urządzenia wielofunkcyjne do przyjmowania dokumentów i 1370 zestawów do składania podpisu cyfrowego.

Dostarczenie tak kompleksowego projektu, jakim był PSeAP to milowy krok w procesie eAdministracji polskich urzędów. Jak mówi Krzysztof Komorowski z Atos, to bardzo istotny projekt nie tylko dla całej Polski, lecz także dla samej firmy. "Pokazaliśmy – wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i zaangażowanymi gminami - że jest możliwe terminowe zrealizowanie dużego, złożonego projektu informatycznego dla administracji publicznej. Projekt ten to potwierdzenie kompetencji naszej firmy, jako gracza zdolnego odpowiadać na specyficzne wyzwania stawiane sektorowi publicznemu” - podsumowuje Krzysztof Komorowski, Dyrektor Działu Managed Services Atos w Polsce.

Przez rok wdrożono i uruchomiono system obiegu spraw i dokumentów w 159 urzędach oraz centralny portal systemowy. Dzięki temu ponad 100 tys. użytkowników będzie miało szybki i wygodny dostęp do 420 e-usług, bez konieczności wielokrotnych wizyt w urzędzie.

(Karol Szymanowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.