Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15763 miejsce

Na pohybel stereotypom! Hip-hop to nie samo zło

"Szufladkowanie" to jedna z dość poważnych przywar Polaków. Jak się okazuje, przekonanie, że młodzi ludzie z bloków to tylko bandyci, jest w znakomitej większości krzywdzące.

"Blokersi" jak potocznie zwykło się nazywać młodych ludzi, zamieszkujących miejskie osiedla bloków czy kamienic, potrafią zrobić więcej, niż niejednemu się wydaje.

Kraków - stara część dzielnicy Podgórze. Zdecydowanie biedniejsza część Krakowa. Pożydowskie, odrapane kamienice; w sąsiedztwie parki, które przy odrobinie dobrej woli i wkładu finansowego, mogłyby stać się niekwestionowaną wizytówką. Młodzież? Dużo młodzieży! Tak, większość chodzi w kapturach i szerokich spodniach.
Niebezpieczni? Absolutnie nie!

- Pani, oni tu siedzą na ławkach, chleją całe lato! - bulwersuje się jedna z mieszkanek okolicznej kamienicy. - A jacy niegrzeczni, niesympatyczni! Rechoczą jak żaby! - ciągnie.

- A co oni tak "chleją"? - usiłuję się dowiedzieć. - No co,co!? Piwo! Smród, że się okna otworzyć nie da! - pani nie daje za wygraną. Pytam więc ową panią, dlaczego nie zawiadomi policji, skoro młodzież jest tak uciążliwa. Dowiaduję się, że to bandyci i ona się boi.

- Co to znaczy "bandyci" - pytam. - A nie widzi Pani jak oni wyglądają? Pewnie pół życia przesiedzieli w kryminale!

Patrzę na rozmówczynię i zastanawiam się, gdzie ona "pół życia przesiedziała".
Próbuję wytłumaczyć jej, że osądzanie człowieka na podstawie stereotypów, może być krzywdzące. Nie dociera to jednak do niej. Atakuję z innej strony.
- Wie pani, tutaj mieszka też dużo ludzi, którzy, kolokwialnie mówiąc są menelami - nie przeszkadza pani to, że spożywają wino marki wino, przez cały rok, bez względu na porę dnia i porę roku? To dopiero śmierdzi! Nie wspomnę już o tym, że te osoby, niejednokrotnie załatwiają potrzeby fizjologiczne na klatkach schodowych, lub, o zgrozo, do własnego odzienia! - To są akurat mili ludzie, ja ich znam, to życie ich tak zniszczyło!

Na własne życzenie ich zniszczyło! - pomyślałam.

Kilka miesięcy wcześniej, na podgórskim placu Niepodległości, odbywała się, jak co roku, Podgórska Jesień Kulturalna. Impreza jest organizowana i finansowana przez Podgórski Dom Kultury, oraz kilku sponsorów i patronów. Przez kilka dni, można wziąć udział w darmowych warsztatach organizowanych przez DK, posłuchać poezji, obejrzeć występ kabaretu, czy wystawę. Finał tej imprezy, to zawsze koncert plenerowy, połączony z pokazem fajerwerków, ot rodzinny festyn. Każdego roku, zapraszani byli inni artyści - bardziej lub mniej znani - Czerwone Gitary, Iwan i Delfin, Skaldowie, etc. Podczas ubiegłorocznej imprezy, wystąpił Alosza Awdiejew, Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gachu
  • Gachu
  • 16.02.2012 21:04

Wlasnie w taki sposob, jak owa babcia reaguje bardzo duzy procent spoleczenstwa... A nie powinno sie z gory kogos oceniac, Zastanawia mnie czy ona gdy byla mloda byla taka cnotka niewydymką, ze nie patrzyla sie nawet na alkohol ?!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.