Facebook Google+ Twitter

Na pohybel stereotypom! Hip-hop to nie samo zło

"Szufladkowanie" to jedna z dość poważnych przywar Polaków. Jak się okazuje, przekonanie, że młodzi ludzie z bloków to tylko bandyci, jest w znakomitej większości krzywdzące.

"Blokersi" jak potocznie zwykło się nazywać młodych ludzi, zamieszkujących miejskie osiedla bloków czy kamienic, potrafią zrobić więcej, niż niejednemu się wydaje.

Kraków - stara część dzielnicy Podgórze. Zdecydowanie biedniejsza część Krakowa. Pożydowskie, odrapane kamienice; w sąsiedztwie parki, które przy odrobinie dobrej woli i wkładu finansowego, mogłyby stać się niekwestionowaną wizytówką. Młodzież? Dużo młodzieży! Tak, większość chodzi w kapturach i szerokich spodniach.
Niebezpieczni? Absolutnie nie!

- Pani, oni tu siedzą na ławkach, chleją całe lato! - bulwersuje się jedna z mieszkanek okolicznej kamienicy. - A jacy niegrzeczni, niesympatyczni! Rechoczą jak żaby! - ciągnie.

- A co oni tak "chleją"? - usiłuję się dowiedzieć. - No co,co!? Piwo! Smród, że się okna otworzyć nie da! - pani nie daje za wygraną. Pytam więc ową panią, dlaczego nie zawiadomi policji, skoro młodzież jest tak uciążliwa. Dowiaduję się, że to bandyci i ona się boi.

- Co to znaczy "bandyci" - pytam. - A nie widzi Pani jak oni wyglądają? Pewnie pół życia przesiedzieli w kryminale!

Patrzę na rozmówczynię i zastanawiam się, gdzie ona "pół życia przesiedziała".
Próbuję wytłumaczyć jej, że osądzanie człowieka na podstawie stereotypów, może być krzywdzące. Nie dociera to jednak do niej. Atakuję z innej strony.
- Wie pani, tutaj mieszka też dużo ludzi, którzy, kolokwialnie mówiąc są menelami - nie przeszkadza pani to, że spożywają wino marki wino, przez cały rok, bez względu na porę dnia i porę roku? To dopiero śmierdzi! Nie wspomnę już o tym, że te osoby, niejednokrotnie załatwiają potrzeby fizjologiczne na klatkach schodowych, lub, o zgrozo, do własnego odzienia! - To są akurat mili ludzie, ja ich znam, to życie ich tak zniszczyło!

Na własne życzenie ich zniszczyło! - pomyślałam.

Kilka miesięcy wcześniej, na podgórskim placu Niepodległości, odbywała się, jak co roku, Podgórska Jesień Kulturalna. Impreza jest organizowana i finansowana przez Podgórski Dom Kultury, oraz kilku sponsorów i patronów. Przez kilka dni, można wziąć udział w darmowych warsztatach organizowanych przez DK, posłuchać poezji, obejrzeć występ kabaretu, czy wystawę. Finał tej imprezy, to zawsze koncert plenerowy, połączony z pokazem fajerwerków, ot rodzinny festyn. Każdego roku, zapraszani byli inni artyści - bardziej lub mniej znani - Czerwone Gitary, Iwan i Delfin, Skaldowie, etc. Podczas ubiegłorocznej imprezy, wystąpił Alosza Awdiejew, Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gachu
  • Gachu
  • 16.02.2012 21:04

Wlasnie w taki sposob, jak owa babcia reaguje bardzo duzy procent spoleczenstwa... A nie powinno sie z gory kogos oceniac, Zastanawia mnie czy ona gdy byla mloda byla taka cnotka niewydymką, ze nie patrzyla sie nawet na alkohol ?!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.