Facebook Google+ Twitter

Na pomoc seniorom w Gruzji - pomóż przetrwać jeszcze tę zimę

Wielu z nich nazywa to miejsce swoim drugim domem, chodzi o grupę osób starszych, przychodzących do ”Centrum Harmonia” w stolicy Gruzji, Tbilisi.

 / Fot. materiały prasoweDom to miejsce, gdzie znajdujesz cieple przyjęcie, w którym jesteś z drugimi, w którym jest ciepło, przytulnie i możesz być w nim syty. Nie maja już ani sił, ani zdrowia, by pracować, większość z nich to osoby sterane ciężką wieloletnią pracą, niektórzy mieli nawet ważne stanowiska, są pośród nich artyści, lekarze.Imperium, które tak wiele obiecywało zostawiło ich z niczym, a gdy zabrakło dzieci, męża lub żony zostali naprawdę z niczym i zupełnie sami. Wtedy odkryli "Caritas" i w nim polskich księży. I przygotowano dla nich miejsce „Centrum Harmonia”, w nim poczuli się tymi, o których nie zapomniano. Tak było przez kilka ostatnich lat. Dzisiaj „Harmonia” chce żyć, otwierać swoje drzwi dla tych, których zna dobrze, a także dla tych, którzy przyjdą po raz pierwszy i zostaną.

...Jednak jej funkcjonowanie jest zagrożone, ci którzy wcześniej byli jej sponsorami z różnych przyczyn wspierać jej już nie mogą. Bez wsparcia zostanie zamknięta jeszcze tej jesieni. Niektórzy ze staruszków, którym jeszcze nikt niczego nie powiedział, jakby przeczuwając, pytają, a co będzie ze mną, gdy zamkną „Harmonie”, nie mam przecież nikogo?

Dlaczego „Harmonia”?

Prawie wszyscy, którzy przychodzą do "Harmonii" to ludzie samotni. W swoich mieszkaniach najczęściej nie maja gorącej wody, ogrzewania - mówi Nana Nadzlviszvili, manager Centrum. U nas mogą być razem z innymi, nie zostają sami. Dla nich też ważne jest, żeby wziąć ciepły prysznic i przebywać w ogrzanych pomieszczeniach, tym bardziej, gdy przychodzi zima. W stolicy dość częstym obrazkiem jest widok żebrzących na ulicach starszych ludzi. Caritas Gruzja pomaga jak może, organizuje stołówki, wydaje odzież itp. Państwo w ramach pomocy socjalnej udziela seniorom wsparcia, które, po przeliczeniu na złotówki, wynosi 180 zł.

- Jak z tego wyżyć jeśli 1 kg chleba czy 1 l. wody gazowanej kosztuje w Gruzji 1 lari (2 zł), a 1 kg mięsa to wydatek 12 lari (24 zł)?- zastanawia się Katarzyna Matusz z Salvatti.pl, która była w Gruzji w sierpniu tego roku.

- W Polsce też funkcjonują takie domy. Dzięki nim seniorzy nie czują się samotni. W Gruzji do korzystania z nich zmusza ludzi sytuacja - informuje s. Monika ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Węgierskiej, posługująca
w Centrum - Renty są tak niskie, że starsze osoby nie wiedzą na co je przeznaczyć: czy na opłaty mieszkań, czy na życie, czy na lekarstwa, które ostatnio bardzo podrożały – dodaje elżbietanka.

Dla kogo „Harmonia”?

W „Centrum Harmonia” przebywa obecnie 40 osób. Są samotni, chorzy i bez środków do życia.
- Jestem weteranem wojennym. Uczestniczyłam w wojnie na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. Spotkałam Polaków, opiekowałam się nimi, dlatego tak ich szanuję. To bardzo życzliwi i ciepli ludzie. „Harmonia” jest dla mnie wszystkim. Umarła mi starsza córka i gdyby nie „Harmonia” to na pewno zwariowałabym. Choć jest mi trudno, tutaj jest mi lepiej. Jestem bardzo wdzięczna, dziękuję, że w ogóle istnieje ta „Harmonia” - mówi Ivlita Kuciaidze, l. 92. Wśród 40 podopiecznych są m.in. Ola Gardawa, l. 87 (inżynier), Raisa Giekowa, l. 87 (lekarz, wirusolog). Dina Bogorodieckaja, l. 88 (nauczycielka), Emilia Manukoglian, l. 67 (konstruktor, lekarz).

Zbiórka dla seniorów w Gruzji trwać będzie do Dnia Babci i Dziadka, które w Polsce obchodzimy 21 i 22 stycznia.
W Gruzji tym dziadkom i babciom nie ma kto pomóc. Zostali sami. Czy wspomożemy ich?

Jak zaznacza ks. Jerzy Limanówka, Prezes Fundacji Salvatti.pl - Wpłata 10 zł przeznaczona zostanie na zakup żywności, 20 zł na żywność i środki czystości, a 40 zł na żywność, środki czystości i leki. Nie ma małych kwot. „Gdyby kropla powiedziała: nie jestem potrzebna, nie byłoby oceanu.”

Wpłać dowolną kwotę na konto:
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki
Numer rachunku/konta: 44 1240 1095 1111 0010 3468 8020
Bank Pekao SA - Centrala
Tytułem: GRU 6 - darowizna Gruzja

Dziękujemy!
Info: http://salvatti.pl/artykul/370/akcja_salvatti.pl:_na_pomoc_seniorom_w_gruzji_-_pomoz__przetrwac_jeszcze_te_zime.html

Do dyspozycji mediów:
ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Fundacji Salvatti.pl, 602 336 106, salvatti@salvatti.pl
Katarzyna Matusz, PR Salvatti.pl, 503 163 276, promocja@salvatti.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.