Facebook Google+ Twitter

Na pomoc zmęczonej Ziemi

Pojawił się kolejny raport międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Wynika z niego, że jedna Ziemia to dla ludzkości za mało.

fot. MWMEDIA Raport organizacji donosi, że od 1960 roku zwiększyła się dwukrotnie liczba mieszkańców Ziemi. Ta zmiana zaś pociągnęła za sobą kolejną - nasz ekologiczny footrpint, czyli stopień konsumpcji zasobów planety, uległ potrojeniu. Specjaliści tłumaczą, że w tej chwili konsumujemy o 25% więcej surowców niż ziemia jest w stanie odnowić.
"Według obecnych prognoz, ludzkość do 2050 roku dla zaspokojenia swoich potrzeb będzie potrzebowała naturalnych zasobów z co najmniej dwóch planet."- czytamy w raporcie. Już teraz, aby zaspokoić nasze potrzeby musimy zaciągać dług ekologiczny. Pierwszy taki, według naukowców, zaciągnęliśmy 19 grudnia 1987 roku. W tej chwili żyjemy z rezerwy, co oznacza, że w najbliższej przyszłości Ziemia nie będzie już w stanie odnawiać zasobów naturalnych wobec wciąż rosnącego popytu.

Polska w rankingu państw najbardziej zuzywających zasoby naturalne planety plasuje się na miejscu 37. Nie jest to dobra wiadomość. Wyraźnie nadużywamy możliwości naszego kraju, co prowadzi do zniszczeń ekosystemu, fauny i flory.

Specjaliści z WWF ostrzegają i apelują do sumienia mieszkańców Ziemi, aby dać naturze odpocząć. Powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, korzystać z energii słonecznej. Tu liczy się każda troskliwa para rąk.

www.wwf.pl - polska strona organizacji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

* footrpint* - można było wyjaśnić słowo po słowie...
*więcej surowców niż ziemia* - oczywiście *Ziemia*, także w tagach
* Powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, korzystać z energii słonecznej. Tu liczy się każda troskliwa para rąk.* - wątek o energii słonecznej sugeruje fotokomórki, zaś końcowa para rąk kojarzy się (pozostając w kręgu energii) z kręceniem łapkami napędzanego dynama, aby oświetlić żarówkę? Na czym ma polegać troskliwość tych rąk?
Podobno Słońce zgaśnie za ok. 5 mld lat i życie na Ziemi zaniknie. Wprawdzie większości z nas to nie dotyczy, ale obawiam się, że życie na naszym globie znaczenie szybciej zgaśnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2006 21:22

I tak ją stracimy. Pedzej czy póżniej - ale ziemia sobie poradzi, odrodzi się. Tylko że troche sporo ludzi do tego czasu pomrze, upadnie cywilizacja. życie na ziemi raz na jakiś czas było prawie doszcętnie wyniszczane. Tym razem, zostanie wyniszczone prawie doszczętnie przez człowieka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Martwi mnie jak wielu ludzi zwyczajnie bagatelizuje ten problem. To jest problem nas wszystkich nie tylko ekologów, którzy prowadzą badania. Mamy jedną Ziemię i jak nie zmieni się sposób myślenia ludzi stracimy naszą planetę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.