Facebook Google+ Twitter

Na pomoc zwierzętom

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-04-28 17:18

Są ludzie, którzy posiadają zwierzęta i ich nie karmią, nie zapewniają im schronienia. Są ludzie, którzy stosują wobec nich przemoc, którzy znęcają się nad nimi, którzy nie wiedzą czym jest szacunek dla zwierząt. Są ludzie, którzy nie leczą swoich zwierząt, skazując je na cierpienie. Są zwierzęta, które nie zaznały od człowieka nic poza biciem, głodzeniem i lękiem. Są zwierzęta, którym trzeba pomóc. Są ludzie, którzy pomagają.

Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem. Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. (Emil Zola)

 / Fot. www.strazdlazwierzat.com.plOd ponad dwóch lat działa w Polsce Straż dla Zwierząt – umundurowana organizacja, która przeciwdziała okrucieństwu wobec zwierząt.

Przez całą dobę Inspektorzy Straży dla Zwierząt przyjmują zgłoszenia o przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Podczas interwencji podejmują wszelkie dopuszczalne prawem działania, mające na celu zmianę warunków bytowych zwierząt. W skrajnych przypadkach, gdy zagrożone jest życie zwierząt, Inspektorzy odbierają je właścicielowi i występują do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego. Tak było w gminie Łochów, gdzie właściciel znęcał się nad zwierzętami gospodarskimi (konie, krowy, świnie) Zwierzęta nie miały żadnego schronienia, cały czas spędzały na dworze bez względu na warunki atmosferyczne. Jadły to, co same znalazły, pozbawione były jakiejkolwiek opieki. Na skutek interwencji Straży dla Zwierząt prokuratura wszczęła postępowanie pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.

Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Piaseczno, gdzie dwa psy w małym niezadaszonym boksie przetrzymywane były bez wody i jedzenia, stały w błocie i własnych odchodach. Ten sam właściciel posiadał także kilkadziesiąt ptaków (gołębie ozdobne, bażanty, kury rasowe, pawie) wszystkie trzymał w małych, bardzo zanieczyszczonych klatkach, niechroniących przed złymi warunkami atmosferycznymi, również bez dostępu do wody i jedzenia oraz cztery króliki miniaturki, każdy w malutkiej klatce bez ochrony przed zimnem, deszczem, siedzące na zbitej warstwie odchodów. Jeden z królików był martwy (właściciel tego nie zauważył) drugi umarł w czasie interwencji. Zwierzęta zostały odebrane właścicielowi. Sprawa toczy się w prokuraturze.

Przypadków okrucieństwa jest, niestety, bardzo dużo, ponieważ ludzie nie szanują praw zwierząt. Celem Straży dla Zwierząt jest działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, objęcia ich ochroną i otoczenie opieką. Organizacja stara się propagować właściwy stosunek do zwierząt, działa na rzecz ochrony środowiska, zwalcza przejawy znęcania się nad zwierzętami. Występuje w ich obronie, niesie im pomoc, a także aktywne działa w zakresie przestrzegania praw zwierząt.

Pracujący w Straży dla Zwierząt to wolontariusze, ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas, aby pomagać zwierzętom. Nie tylko biorą udział w interwencjach terenowych, opiekują się także odebranymi podczas interwencji zwierzętami, dbają o nie, zapewniają opiekę lekarską, szukają im nowych domów, tak jak odebranym na warszawskim Tarchominie dwóm trzy miesięcznym szczeniakom, które całymi dniami były zamknięte w łazience po ciemku, bez wody i jedzenia.

Polska Straż dla Zwierząt, tak samo jak angielskie RSPCA, utrzymuje się jedynie ze składek członkowskich i datków sponsorów. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego. Okręgi Straży dla Zwierząt znajdują się w: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Łodzi oraz Wałbrzychu i zrzeszają ponad 80 przeszkolonych inspektorów i 250 wolontariuszy. Więcej o działalności Straży dla Zwierząt na www.strazdlazwierzat.com.pl.
Magdalena Czerwińska-Matysiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jeremy B
  • Jeremy B
  • 29.12.2010 16:32

Słuchajcie mam taki pomysł żeby stworzyć stronę internetową poświęconą całkowicie ściganiu osób zamieszczających w sieci filmy z maltretowanymi zwierzętami. Wiadomo że jest to zjawisko które będzie jeszcze miało miejsce, dlatego warto być na to gotowym, można by tam zamieszczać filmy zanim zostaną usunięte przez bezmózgich twórców, dzielić się spostrzeżeniami i ustaleniami. No chyba że już istnieją takie strony ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 27.12.2010 23:46

Policja jawnym znęcaniem się nie zajeła dostępną bestialską zabawa!
http://www.youtube.com/watch?v=v1Qb9YIAtRw#! dlaczego autor jeszcze nie odpowiedział za takie znecanie sie nad kotem i wychowywaniem syna????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plusik :)
Dziękuję za ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2008 15:11

Plus za podjęcie bardzo ważnego tematu. Tez oglądam w TV relacje z działań amerykańskiego odpowiednika organizacji i marzę o równie zasobnej i silnej organizacji walczącej z okrucieństwem wobec zwierząt w Polsce. Niestety jest z czym walczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od 2 lat oglądam na Animal Planet "Policję dla zwierząt w Phoenix". Zafascynowana tym, w jaki sposób pomagaja Ci ludzie maltretowanym zwierzętom, zaczęłam szukać odpowiednika amerykańskiego pogotowia dla zwierząt w Polsce. I wtedy natknęłam się na Straż dla zwierząt. Na razie jedynie moge im pomóc przelewiając na ich konto niewielkie sumy i odpisujac 1% podatku.
Wielki plus dla tych ludzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.