Facebook Google+ Twitter

Na Powązkach pochowano Andrzeja Stelmachowskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-15 17:55

Na warszawskich Powązkach pochowano pierwszego marszałka odrodzonego Senatu RP, Andrzeja Stelmachowskiego. Modlitwę nad grobem odmówił metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.

Prezydent Lech Kaczyński podkreślił w swoim przemówieniu, że profesor Stelmachowski był jednym z twórców wolnego państwa, w którym żyjemy od 20 lat. Prezydent przypomniał, że zmarły przez dziesiątki lat działał społecznie i politycznie, był głęboko zaangażowany w ruch "Solidarności". Lech Kaczyński podkreślił, że pierwszy marszałek odrodzonego Senatu do końca życia działał dla dobra państwa.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że na biografii Andrzeja Stelmachowskiego można się uczyć historii Polski. Dodał, że profesor, mimo zdecydowanych poglądów, był człowiekiem dialogu i umiarkowania. Nawet w najtrudniejszych momentach stanu wojennego mówił bowiem, że warto prowadzić dialog. Marszałek Senatu przypomniał, że Andrzej Stelmachowski odegrał ważną rolę w przygotowaniach i obradach Okrągłego Stołu. Bogdan Borusewicz dodał, że profesor Stelmachowski od lat walczył o wsparcie i poprawę sytuacji Polonii na świecie.

Profesor Andrzej Stelmachowski, były marszałek Senatu, minister edukacji narodowej i doradca prezydenta ds. Polonii zmarł 6 kwietnia. Miał 84 lata.

Ceremonia pogrzebowa miała charakter państwowy. W uroczystościach wzięli udział byli i obecni parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji państwowej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.