Facebook Google+ Twitter

Na prośbę USA jest opracowywany nowy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-06 19:01

Egipt, Arabia Saudyjska i Jordania opracowują nową wersję bliskowschodniego planu pokojowego. Robią to na prośbę Stanów Zjednoczonych. Plan bowiem ma być możliwy do zaakceptowania dla Waszyngtonu i Izraela. Informację podał londyński dziennik "Al-Quds al Arabi", powołując się na źródła palestyńskie.

Plan pokojowy przedstawiony przez Arabię Saudyjską 7 lat temu zakładał uznanie Izraela przez wszystkie kraje arabskie, w zamian za jego wycofanie się z Zachodniego Brzegu, wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan. Plan ten został przez Tel Awiw odrzucony i na prośbę Stanów Zjednoczonych kraje arabskie wprowadzają w nim poprawki.

Według palestyńskich źródeł, nowa wersja przewiduje, że państwa arabskie przyznają obywatelstwo mieszkającym w nich Palestyńczykom. Uchodźcy będą mieli także prawo ponownie osiedlić się w Palestynie, ale nie w Izraelu. Granice państwa palestyńskiego zostaną ustalone po wymianie terenów z Izraelem.

Powiernictwo nad Starym Miastem w Jerozolimie otrzymała ONZ, a kontrolę nad wschodnią częścią miasta Palestyńczycy. Kraje arabskie znormalizują stosunki z Izraelem.

Prezydent Egiptu Hosni Mubarak ma przedstawić plan podczas najbliższej wizyty w Waszyngtonie. Plan omawiali także król Jordani Abdullah i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas podczas poniedziałkowego spotkania w Ammanie
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.