Facebook Google+ Twitter

Na pustyni nie odmawia się poczęstunku

Rezerwat Wadi Ramm to jedna z największych atrakcji w Jordanii. Trafiam tu na płaską jak stół pustynię, wyrastające z niej gigantyczne skały, cuda przyrody i fascynujących ludzi.

Widok na wioskę Rum i otaczające ją skały / Fot. Nadia LeowByć może myślisz, że pustynia to tysiące identycznych wydm i wszechobecny piasek, na których po pół godzinie umarł(a)byś z nudów i gorąca, ale rezerwat przyrody Wadi Ramm taki nie jest. Oczywiście piasku jest tu pod dostatkiem, a temperatura w dzień przekracza 40 stopni. Kto by się tym jednak przejmował, gdy ze wszystkich stron otaczają go gigantyczne skały z piaskowca? Do tego dochodzą gościnni Beduini, stada wielbłądów, starożytne malowidła Nabatejczyków, malownicze kaniony i doskonałe tereny wspinaczkowe. A nawet ten męczący piasek staje się atrakcją, gdy zamiast standardowej żółci przybiera kolor czerwony albo brązowy.

Śladami Lawrance'a w Arabii


Abdullah, przewodnik po Wadi Ramm, składa naszej czteroosobowej grupie propozycję nie do odrzucenia. Za równowartość 10 euro oferuje nocleg, kolację, śniadanie i pomoc w przemieszczaniu się po rezerwacie. Planujemy przejść około 8 km, a ponieważ jest już południe,
będziemy poruszać się w największym upale. Mimo to w ogóle się tym nie martwię. Wczorajszy dzień spędziłem na opalaniu, kąpieli i podziwianiu raf koralowych w Morzu Czerwonym. Trochę wysiłku dla odmiany dobrze mi zrobi.

Pierwszy cel to Źródło Lawrence'a. Nazwa miejsca pochodzi od nazwiska Thomasa Edwarda Lawrence'a, brytyjskiego archeologa, wojskowego i agenta wywiadu. Jego barwne życie zainspirowało producentów do nakręcenia filmu „Lawrence w Arabii”, którego akcja toczy się m.in. w Wadi Ramm. W czasie I wojny światowej Lawrence podburzał zbuntowanych Arabów do podjęcia bardziej ofensywnych działań przeciwko Turcji. Jednym z jego największych sukcesów było zdobycie strategicznego portu w Akabie, a w efekcie zahamowanie uderzenia wojsk tureckich na rejon Kanału Sueskiego. Podobno w czasie wyczerpującej przeprawy do Akaby arabscy powstańcy korzystali właśnie ze Źródła Lawrence'a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Oblicze orientu ... ciekawe, intrygujące swoją innością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczny tekst, jeden z lepszych na W24 jaki ostatnio było mi dane czytać! Czekam na więcej tego typu relacji. Gratuluję, zazdroszczę i pozdrawiam.
P.S.
Wykonawca gangsta rapu to raczej raper niż piosenkarz, ale to już czepialstwo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.12.2010 17:19

Jestem pod wrażeniem, świetne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

*****!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący tekst który czyta się jednym tchem!
To jest po prostu świetne!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca opowieść, chętnie ją przeczytałam, a w jednym miejscu nawet się zaśmiałam.. Tak tak.. teraz wszędzie można smsy wysyłać.. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.09.2009 07:49

Wędrówka po pustyni śladami Thomasa Edwarda Lawrence'a... i tych wszystkich którzy ja przemierzali...

lektura artykułu Michała Wójtowicz na rozpoczęcie wtorku

Jordanie znam/byłam, artykuł świetnie się czyta bo... bo to bardzo dobrze napisany materiał:)

Piękny dziś dzień będzie:)
Serdecznie Pozdrawiam Autora i wszystkich którzy bedą go czytać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.