Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22382 miejsce

Na ratunek planecie

Na ratunek planecie, czyli dlaczego warto oszczędzać prąd i wodę

 / Fot. Ewa CzopekElektrownie opalane są węglem. Im więcej prądu zużywamy, tym „ciężej” elektrownia musi pracować i tym więcej węgla jest spalane. W wyniku spalania węgla do atmosfery dostają się ogromne ilości trujących gazów, które przyczyniają się do chorób i śmierci milionów ludzi na całym świecie. Ponadto dwutlenek węgla i inne tzw.gazy cieplarniane powodują wzrost temperatury na Ziemi, co z kolei skutkuje topnieniem lodowców, a przez to wzrostem poziomu mórz i oceanów na całej planecie. Następstwem tego są coraz częstsze powodzie-o czym przekonujemy się osobiście lub za pośrednictwem mediów.

Sposoby oszczędzania prądu:

-wyłączaj kontrolki w nieużywanych urządzeniach (gdyby wszyscy Polacy wyłączali na noc kontrolki w telewizorach można by zlikwidować 1-2 elektrownie)

-wyłączaj telefon komórkowy na noc (oszczędzisz baterię)

-ładuj baterie tylko tyle czasu, ile faktycznie potrzebują 92-3 godz.),a po naładowaniu wyjmij ładowarkę z kontaktu, ponieważ pobiera prąd nawet kiedy nie ładujesz telefonu

-włączaj telewizor tylko w celu obejrzenia konkretnego programu/filmu. Niech nie będzie włączony od świtu do nocy-jak to ma miejsce w wielu domach

-nie uruchamiaj komputera na chwilę; włączaj go, gdy zbierzesz więcej rzeczy do wykonania

-nie trzymaj komputera włączonego przez cały dzień/dobę

-sprawdź, czy twoja zmywarka posiada tryb ekologiczny, w którym naczynia myte są 30-40 minut, a nie 1,5 godz.

-używaj żarówek energooszczędnych (a najlepiej siedź przy świecach ;-) )


Woda w naszych domach nie krąży w obiegu zamkniętym-wbrew temu, co myślą niektórzy. To, co wylejemy z kranu, nie wróci. Przeciętna polska rodzina zużywa dziennie 400 litrów wody (na samo spłukiwanie ubikacji przeznaczamy dobowo 32 litry wody!), a przy produkcji 1 samochodu zużywa się do 500 litrów! Światowe zasoby wody słodkiej są ograniczone i kurczą się w coraz szybszym tempie. Nawet w europejskich miastach zdarzają się okresowe niedobory wody pitnej, co zmusza lokalne władze do wprowadzania ograniczeń w używaniu jej. Jeszcze za naszego życia lub życia naszych dzieci może zdarzyć się, że po odkręceniu kranu nic z niego nie poleci. To nie jest scenariusz filmu katastroficznego. To jest realna perspektywa. Wszyscy powinniśmy starać się odwlec ten moment w czasie.

Metody oszczędzania wody:

-zamontuj perlatory na wszystkich kranach i prysznicu; dzięki nim w tym samym czasie wylejesz o połowę mniej wody

-myj zęby przy zakręconym kranie

-nie nalewaj pełnej wanny wody

-nie spłukuj ubikacji po każdym skorzystaniu z niej

-wodę po kąpieli wykorzystaj do spłukiwania ubikacji

-wodą z pianą, np.po myciu włosów, możesz umyć podłogę

-sprawdź ,czy nie ciekną krany i spłuczka w twoim domu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak, panie Wiesławie. Już to przerabialiśmy gdy wprowadzano wodomierze i ludziska zaczęli oszczędzać. Dziwnym zbiegiem okoliczności w miarę oszczędzania gwałtownie rosła cena wody. I nie można się dziwić, bo koszty utrzymania w gotowości urządzeń dostarczających wodę nie zmieniły się, zmieniła się tylko ilość sprzedanej wody. Bardziej widać to na przykładzie gazu i prądu. Cena "towaru" nie jest wysoka, ale koszty pośrednie jak najbardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie są żarty, sporo wody można niektórymi realnymi sposobami zaoszczędzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawno już na w24 nie było tak dobrego satyrycznego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy elementarz rozłożenia polskiej energetyki na łopatki. Popatrzmy, w wyniku wyłączeń "kontrolek" odstawiony zostanie blok energetyczny. Po kilku godzinach "kontrolki" zostają włączone i..., w gniazdkach brakuje prądu właśnie z tego odstawionego bloku. A rozruch bloku trwa nawet 2 godziny i wyziewa w atmosferę więcej trujących spalin niż podczas normalnej pracy (przy rozruchu nie działają elektrofiltry). Dodać należy, że najwięcej błahych (lecz dotkliwych) awarii następuje podczas uruchomienia lub zmiany mocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.