Facebook Google+ Twitter

Na ratunek strefie Euro: Czas na Portugalię?

Portugalia będzie prawdopodobnie kolejnym państwem, które poprosi o pomoc finansową, aby ratować się przed kryzysem finansowym. Jak podaje agencja Reuters, w sprawie pomocy na Portugalię naciskają Francja i Niemcy.

Choć obie strony oficjalnie dementują doniesienia o jakiejkolwiek presji wywieranej przez inne państwa strefy euro, jak podaje Reuters, anonimowy wysoki rangą urzędnik strefy przyznaje, że naciski mają miejsce i Portugalia ostatecznie będzie musiała prosić o pomoc międzynarodowe instytucje.

Przypomnijmy, że podobny scenariusz miał miejsce w przypadku Irlandii, której rząd mimo pierwotnej niechęci musiał zgodzić się na pakiet ratunkowy z utworzonego przez UE Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Tym razem brana pod uwagę będzie też pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jak miało to miejsce przy okazji ratowania Grecji.

Choć oficjalne rozmowy na temat ratunku dla finansów Lizbony jeszcze się nie rozpoczęły, eksperci szacują, że Portugalia może liczyć na pomoc rzędu 60-80 miliardów euro, czyli w przybliżeniu tyle, ile dostała Irlandia.

Pomoc dla Portugalii miałaby w założeniu powstrzymać kryzys zadłużeniowy przed rozprzestrzenieniem się na inne kraje. Szczególnie chodzi tu o będącą w równie trudnej sytuacji Hiszpanię, na której ratunek mogłoby już Unii nie stać. Czy jednak "fala" kryzysu zatrzyma się na Portugalii?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.