Facebook Google+ Twitter

Na ratunek trójmiejskiej przyrodzie

Dzieci od najmłodszych lat uczą się, że środowisko naturalne to nasze wspólne dobro i rolą wszystkich ludzi jest dbanie o to by żyło się w nim jak najlepiej.

W teorii każdy z nas wie, że nie wolno wyrzucać papierka na trawę, bo postępując w taki sposób szkodzimy nie tylko otoczeniu w jakim żyjemy, ale także sobie samym. Zanieczyszczanie środowiska powszechnie uznawane jest za jedno z najgorszych zachowań, wynik braku kultury i ignorancji dla poszanowania tego co wspólne. Tymczasem obraz trójmiejskich parków i lasów dowodzi, że wbrew ogólnym przekonaniom, wywożenie worków lub porzucanie pozostałości po spotkaniu towarzyskim jest praktyką wielu ludzi. I nie ma w tym żadnej przesady.
Morena to dzielnica Gdańska, gdzie mieszczą się piękne tereny wolne od gwaru ulic i tłumu przechodniów. Mowa oczywiście o trójmiejskim parku krajobrazowym oraz poligonach, a więc wolnej przestrzeni, która na chwilę obecną coraz bardziej zanika ze względu na budowę kolei metropolitarnej oraz pętli autobusowej. Te wspomniane okolice stanowią alternatywę choćby dla nadmorskich deptaków czy parków, gdzie mieszkańcy mogą wybrać się na spacer. Morena znana jest z tego, że w gąszczu zabudowań i ulic przetrwały jeszcze miejsca, w których można się wyciszyć i odpocząć. Ta sielankowa perspektywa jest jedynie złudzeniem, bo kiedy rozpoczniemy swą wędrówkę po leśnych dróżkach, zaraz naszym oczom ukaże się obraz porzuconych odpadów. Problem jest rzeczywiście znaczący, tym bardziej, że niektóre z pozostawionych rzeczy stwarzają poważne zagrożenie dla przyrody, na przykład zniszczony telewizor leżący w gąszczu traw. Kolorowe opakowania i zgniecione puszki to niestety smutna rzeczywistość miejsc, które winny być szanowane i chronione. Sytuacji nie poprawia nawet akcja sprzątania świata, dzięki której uzbierano ogromną górę z przeróżnymi odpadami, poczynając od reklamówek i butelek po samochodowe opony i zardzewiałe skrzynki. Czysty krajobraz nie trwał długo bo już po zaledwie kilku dniach można było trafić na ślady po ognisku. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy wyniesienie śmieci, które sami przynosimy tak dużo kosztuje? Czy warto psuć wizerunek pięknej przyrody tylko dlatego, że trudno wziąć ze sobą zużyte opakowanie? Odpowiedzi powinien udzielić każdy z nas. Wszyscy bowiem żyjemy w środowisku, które jest naszym wspólnym dobrem. Obowiązkiem każdego jest więc by pozostawało ono czyste i przyjazne. Dbając o otoczenie dbamy też o siebie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Trójmiasto


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.