Facebook Google+ Twitter

Na ratunek wrocławskiej klinice onkologii dziecięcej

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-02-03 07:46

Szpital jest zadłużony. Pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia trafiają do komornika. Rodzice dzieci chorych na nowotwory zaapelowali o wpłacanie pieniędzy na konto Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Zorganizowali też akcję wysyłania SMS-ów na rzecz kliniki.

Malutka Klaudia mimo ciężkiego nowotworu często się uśmiecha. Jej mama jest jednak smutna. – Nie wierzyłam, że komornicy zajmą pieniądze i że klinice zagrozi zamknięcie. Teraz życie mojej córeczki wisi na włosku – żali się Jola Szymaniak.
- Gdy nasze dzieci zabija choroba, zostaje nam tylko płacz. Ale będziemy walczyć z każdym, kto narazi je na śmierć – ze łzami w oczach mówił wczoraj Jacek Myślecki, tato chorej na raka Emilki.

Roczny Kamil od pół roku zmaga się z ciężką białaczką. – Były dni, w których nie miał siły płakać. Patrzył tylko w oczy i krzywił się z bólu. Pomagała tylko morfina – mówi Ewa Ochrymczuk, mama chłopczyka.
Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Ale Kamilek walczył. Teraz szansę na zdrowie odbierają mu urzędnicy. Jemu i 1800 maluchom z całej Polski, które są pod opieką kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu przy ul. Bujwida.

O losie kliniki i całego Akademickiego Szpitala Klinicznego przesądziło czwartkowe popołudnie. To wtedy 8,6 mln z Narodowego Funduszu Zdrowia zamiast na konto ASK, trafiło do komornika. W piątek dostał on kolejne 4 miliony przeznaczone na podwyżki dla pracowników.
- Szpital nie ma ani złotówki, a te dzieci nie mogą czekać. Każda przerwa w leczeniu może oznaczać wyrok śmierci – tłumaczy prof. Alicja Chybicka, szefowa kliniki.

Ania Kalicińska chora na ziarnicę / Tot. Janusz WójtowiczNajbardziej dramatycznie do komornika i wierzycieli zwróciła się wczoraj siedemnastoletnia Ania Kalicińska.
– Dajcie nam normalnie żyć, dajcie walczyć z chorobą. Swoimi decyzjami tylko zabieracie nam szanse na zdrowie – mówiła z wyrzutem nastolatka chora na ziarnicę.
Rodzice dzieci chorych na nowotwory zaapelowali o wpłacanie pieniędzy na konto Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Zorganizowali też akcję wysyłania SMS-ów na rzecz kliniki. Każdy, kto wyśle wiadomość o treści POMOC na numer 7531, przekaże na rzecz chorych dzieci 5 złotych.

Wciąż negocjują

Komornik przejął pieniądze ASK, bo na odroczenie na miesiąc spłaty długu nie zgodzili się wszyscy wierzyciele. Z 65 nie chciały czekać trzy firmy. Dyrekcja negocjowała z nimi jeszcze w piątek.
– Niestety, wśród nich są dwie firmy windykacyjne, a z nimi raczej nie uda się nam dojść do porozumienia – wyjaśnia Bogusław Beck, zastępca dyrektora ASK ds. lecznictwa. Szpital będzie starał się też rozmawiać z komornikiem, by ten uwolnił cześć zajętych pieniędzy. Jeśli nie uda się osiągnąć konsensusu, to pod znakiem zapytania stanie dalsze funkcjonowanie szpitala.
– Wtedy w poniedziałek rozważymy możliwość ograniczenia planowych przyjęć – zapowiada Beck.

Pomoc z Warszawy

Do 2001 roku szpital bezpośrednio podlegał pod Ministerstwo Zdrowia. Potem organem założycielskim stała się Akademia Medyczna we Wrocławiu.
Ale większość długów jest jeszcze z tamtego okresu. To dlatego minister powinien pomóc szpitalowi – przekonuje prof. Ryszard Andrzejak, rektor Akademii Medycznej.

W piątek o byt szpitala dyrektor Piotr Pobrotyn walczył właśnie w resorcie zdrowia. Zbigniew Religa obiecał, że będzie mógł pomóc wrocławskim klinikom, gdy te przedstawią szczegółowy program naprawczy. Minister zakłada, że ASK mógłby dostać pożyczkę z puli miliarda złotych przekazanych najbardziej zadłużonym polskim szpitalom.
Resort zdrowia przyjął też projekt zmiany ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji, który ma chronić szpitale przed komornikami.
– Chcemy, żeby już od marca komornik mógł zabrać tylko 25 proc. środków, jakie placówki dostają co miesiąc z NFZ-u – wyjaśnia Paweł Trzciński, rzecznik ministra zdrowia.
Jest jednak zastrzeżenie. Ta ochrona ma dotyczyć tylko tych szpitali, w których trwa proces restrukturyzacji. Kliniki do nich nie należą.

Marszałek ratuje swoich

Marszałek zamierza wesprzeć podległe mu szpitale z województwa. Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma dostać 5,8 mln zł, a w Jeleniej Górze 4,7 mln zł. Niewykluczone, że na pomoc może liczyć również szpital psychiatryczny w Lubiążu.

W Legnicy też jest ciężko

Wojewódzki szpital ma 140 mln zł długu. Komornik zajął dwie transze z NFZ (260 i 600 tys. zł), a w poniedziałek zajmie kolejne. Razem ponad 5 mln zł. To powinno wystarczyć, by na jakiś czas odstąpił od roszczeń. Szpital zawarł ugody z większymi wierzycielami.

Fundacja pomoże

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć klinikę, mogą wpłacać pieniądze na konto Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Adres:
ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław. Numer konta: 50 1020 5242 0000 2702 0019 8556.
W tytule: na rzecz Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Anna Waszkiewicz
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jeśli komukolwiek coś się stanie (tragicznego) to kto za to będzie odpowiadać? Kto pójdzie do więzienia? Często czytałem (także i tu), że jeśli ktoś jest świadkiem przestępstwa (także planowanego), to powinien zgłosić odp. władzom. Tu miliony ludzi są świadkami i co? Pociąg jedzie po uszkodzonym torze i wszyscy patrzymy kiedy wypadnie z niego? A co będzie, jeśli jakiś rodzic w rozpaczy strzeli do wipa? Czy takie polskie "zdrowotne" skandale są omawiane w Unii? Komornicy podobno działają zgodnie z prawem, zatem do kogo można mieć pretensje? Tu pisaliśmy o twardym prawie, kiedy zwolennicy tej zasady kazali powtórzyć wybory m.in. Hannie G.-W. Gdzież oni teraz?

*To wtedy 8,6 mln z Narodowego Funduszu Zdrowia* oraz inne - po wielkościach fizycznych i kwotach powinny być miana (kg, N, V, $, zł).
*dwie transze z NFZ (260 i 600 tys. zł)* - razem to 860 000 zł czy 600 260 zł? :-)
*Anna Waszkiewicz D.P. * - ostatnie literki to jakiś skrót zagr. tytułu naukowego? Jeśli nie (a nie), to winien być pod spodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i są na liście fundacji, którym można przekazać 1% podatku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nr 7531.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.