Facebook Google+ Twitter

Na ratunek zabytkowym cmentarzom

Idea Jerzego Waldorffa od 32 lat przynosi wymierne efekty. Już nie tylko na warszawskich Powązkach kwestują artyści. Dzisiaj Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej zorganizował kwestę na cmentarzu żydowskim.

Maja Komorowska kwestująca na cmentarzu żydowskim. Fot.Lidia RaśW zbiórce pieniędzy biorą udział m.in. Maja Komorowska, GołdaTencer, Marcin Święcicki, ale to Maja Komorowska jest duszą kwesty.

- Proszę o grosik - słyszę, nim jeszcze zdążyłam sięgnąć do portfela - liczymy na wsparcie. Maja Komorowska przegryza w pośpiechu kanapkę i tymi słowami zachęca do udziału w kweście każdego wchodzącego na cmentarz. Słysząc, że materiał ma się ukazać w Wiadomościach24 mówi:- Niech Pani napisze, że ja kwestuję co roku; do tej pory zawsze na Powązkach, ale tam jest nas dużo, a tutaj potrzeba ludzi. Przed laty - dodaje Maja Komorowska-zbierałam tu pieniądze z Aleksandrem Bardinim. Wierzę, że to co robimy ma sens, na Powązkach zbieramy zwykle sporą kwotę więc może i na tym cmentarzu tak będzie.Trzeba ratować to co jest elementem naszej kultury!

Niewielu warszawiaków wie, że cmentarz żydowski przy ul.Okopowej w Warszawie obchodzi w tym roku 200. rocznicę założenia. Jest tu ok. 250 tys.grobów, a niektóre źródła podają, że może tu być pochowanych ok. 500 tys. ludzi. Cudem uniknął zniszczenia w czasie II wojny, mimo że znalazł się w granicach getta. To co jeszcze zostało... Fot.Lidia Raś

Niestety tragiczny los dotknął go po wojnie; opuszczony, marniał przez lata, co łatwo zauważyć, spacerując zarośniętymi krzewami alejkami. A przecież spoczywają tu przedstawiciele wybitnych rodów: Bergsonów, Wawelbergów, Lesserów; są tu miejsca pamięci poświęcone ofiarom II wojny. Projektantami pomników i grobowców byli tak znani jak np. Józef Pius Dziekoński (twórca kościoła przy Placu Zbawiciela i katedry św.Floriana na Pradze).

Oddalone od głównej alejki groby. Fot. Lidia RaśO cmentarzu żydowskim wie chyba wszystko Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, którego pasja powoduje, że kolejne pokolenia dowiadują się czegoś o tym miejscu. Także dzisiaj dwukrotnie oprowadzał grupy zainteresowanych po nekropolii, dodając, że to budujące, iż sporą część stanowią ludzie młodzi.

Jagielski podkreśla, że w poprzednich latach zrobiono wszystko, by zabytki same się rozpadły, a chaszcze zarosły nawet najpiękniejsze zabytki. Patrząc na wianuszek ludzi, otaczających przewodnika, można mieć nadzieję, że teraz już im to nie grozi.

Zwiedzający cmentarz 1 listopada.Jeden z zachowanych grobowców z przełomu XIX/XXw. Fot. Lidia RaśPo cmentarzu można spacerować godzinami.

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.