Facebook Google+ Twitter

Na razie nie będzie umowy o wolnym handlu między Indiami a UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-11 20:10

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie dojdzie w tym roku do podpisania umowy o wolnym handlu między Indiami a Unią Europejską. Negocjacje są w toku, ale do ich zakończenia trzeba nieco więcej czasu - poinformowało przedstawicielstwo Unii w New Delhi.

Według przedstawicieli Unii Europejskiej w Indiach, negocjacje dotyczące listy towarów objętych planowaną umową o wolnym handlu przebiegają dobrze. W ich ramach przewiduje się zniesienie ceł na większość towarów będących przedmiotem wymiany. Gorzej wygląda proces negocjacyjny w zakresie wymiany usług, konkurencji, ochrony własności intelektualnej, a także zrównoważonego rozwoju oraz uzgodnienia norm fitosanitarnych.

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Indii. Obroty handlowe pomiędzy obu partnerami podwoiły się w ostatnich latach i w ubiegłym roku wyniosły blisko 80 miliardów dolarów. Ich bilans jest jednak niekorzystny dla państw Unii Europejskiej. Europejczycy mają bowiem w tym handlu kilka miliardów dolarów deficytu rocznie. Dla Europy korzystniejszy jest bilans w sferze wymiany usług.

Tutaj deficyt odnotowują Hindusi. Przegląd dotychczasowego stanu indyjsko-europejskich negocjacji dokonany zostanie podczas dorocznego szczytu Indie-UE w Paryżu pod koniec września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.