Facebook Google+ Twitter

Na razie nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Unii Europejskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-05 14:42

W wyniku rosyjsko-ukraińskiego sporu kilka państw odczuło mniejsze ciśnienie w rurach. O tym, że nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do UE, zapewnia Komisja Europejska, która wraz z Czechami, kierującymi teraz pracami Unii, monitoruje sytuację. Dziś o godzinie 14.30 w Brukseli spotykają się zastępcy ambasadorów 27 krajów.

Komisja Europejska uspokaja i zapewnia, że wszyscy odbiorcy mają gaz. Sytuacja unormowała się już na przykład na Węgrzech i w Rumunii. By jednak nie doszło w przyszłości do poważnych zakłóceń w dostawach do państw Unii, Bruksela kolejny raz wezwała Rosję i Ukrainę do natychmiastowego rozwiązania sporu i wywiązania się ze swoich zobowiązań - dostawcy i kraju tranzytowego. Komisja Europejska jedynie apeluje i naciska, ale nie zamierza mediować. "To handlowy konflikt między Rosją i Ukrainą i zainteresowane strony powinny go rozwiązać" - powtarzają niezmiennie urzędnicy Komisji Europejskiej.

Także Czechy nie chcą angażować się w rozwiązanie sporu. Władze w Pradze zwołały natomiast na dzisiaj naradę zastępców ambasadorów 27 krajów. Ma to być spotkanie informacyjne i techniczne - przedstawiciele unijnych państw wymienią się danymi o zapasach gazu i zapotrzebowaniu na surowiec. Nie należy się spodziewać żadnych wiążących deklaracji, ani konkretnych decyzji, bo te zapadają na spotkaniach wyższego szczebla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.