Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29101 miejsce

Na romańskim szlaku, cz. 15. Słup Koniński

Współautorzy: Mira Giza

Dokładnie w połowie drogi między Kaliszem i Kruszwicą, w mieście Koninie, na cmentarzu przy kościele pw. św. Bartłomieja znajduje się najstarszy znak drogowy w tej części Europy – romański Słup Koniński, zwany także słupem milowym.

Słup Koniński na placu przy kościele pw. św. Bartłomieja / Fot. Mira GizaPonoć drzewiej znajdował się on troszkę w innym miejscu, nieopodal konińskiego zamku, ale tak jak i w średniowieczu, tak również i obecnie wskazuje dokładnie połowę drogi między dwoma historycznymi miastami Polski, Kruszwicą i Kaliszem. Często możemy także spotkać się z określeniem "słup milowy", ale PTTK, oddział w Koninie, bardzo mocno zaprotestował przeciwko tej nazwie w swoim liście otwartym, napisanym z okazji wyemitowania przez NBP monety 2 złotowej, z historycznej serii poświęconej polskim miastom.

Moneta ta zawiera na rewersie wizerunek Słupa, najstarszego zabytku Konina, do której dołączono opis, że jest to "słup milowy". W liście tym czytamy, że Słup ten nie pełnił nigdy funkcji słupa milowego tak jak słupy stawiane na drogach rzymskich lub tak jak o wiele wieków późniejsze XVIII-wieczne słupy, np. poczty saskiej lub branderbursko-pruskiej. Taka nazwa nie bywa używana w opracowaniach historyczno-naukowych i w większości rzetelnych materiałów krajoznawczych.

Rewers monety 2 złotowej z serii "Historyczne miasta w Polsce" / Fot. nbpportal.plNie wchodząc w istotę tego sporu o nazwę (my zostaniemy przy określeniu "Słup Koniński") wiemy, że jest to jedyny tego typu zabytek romański w naszym kraju, a pochodzi aż z 1151 roku. Jest to piaskowiec rzeźbiony, z rytem epigraficznym, o wysokości 2,52 m. Nie do końca znane jest pochodzenie budowy Słupa.

Wykonano go prawdopodobnie właśnie z piaskowca gruboziarnistego pochodzącego z kamieniołomów ze wsi Brzeźno leżącej nieopodal Konina. Są także wśród historyków zwolnicy przypisywania mu pochodzenia znacznie starszego, sięgającego czasów kultowej rzeźby pogańskiej, a wtórnie użytej w XII w.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.