Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11769 miejsce

Na romańskim szlaku, cz. 16. Kamień Pomorski

Współautorzy: Mira Giza

Kościół katedralny pw. Panny Marii i Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim jest przykładem świątyni, w której występuje szereg romańskich szczegółów architektonicznych, choć cała budowla jest wzniesiona w stylu wczesnogotyckim.

Widok od strony północno-wschodniej / Fot. Mira GizaNajstarsza, północna część kościoła z romańskim portalem / Fot. Leszek Lubicki
Katedra była wznoszona na przełomie kilkudziesięciu lat. Jej fundatorem był książę pomorski Kazimierz I, a budowę rozpoczęto około 1176 roku, ukończono natomiast dopiero w połowie XIII wieku.
Ślady po świdrach w murze / Fot. Mira GizaObecnie najstarszą część kościoła stanowi dolna partia północnego ramienia transeptu, do budowy której wykorzystano piękne, oryginalne romańskie ciosy granitowe, sięgające powyżej północnego portalu pochodzącego z końca 4. ćwierci XII wieku. Natomiast reszta świątyni została wykonana z cegły, w których można gdzieniegdzie odnaleźć znane nam już otwory, które powstały najprawdopodobniej ze świdrów ogniowych do zapalania świecy paschalnej.XIII wieczna rzeźba romańska Adoracja Baranka / Fot. Leszek LubickiPrzypuszcza się, że zgodnie z planem miała to być bazylika trójnawowa z transeptem, czyli nawą boczną oraz z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Budowa przebiegała dwuetapowo. Najpierw wzniesiono chór z transeptem, a następnie dobudowano około 1200 roku do północnej strony zakrystię, do której obecnie prowadzi portal wykonany z cegły, z półokrągłą archiwoltą zdobioną motywami roślinnymi wspartą na lwach. Natomiast po przeciwnej stronie możemy podziwiać jedynie pozostałości po portalu.Portal romański (1200 r.) do zakrystii / Fot. Leszek LubickiDetal architektoniczny romańskiego portalu południowego w prezbiterium / Fot. Leszek LubickiRomański portal wewnętrzny od strony południowej / Fot. Leszek LubickiW latach 1230-1250 do południowej strony kościoła dobudowano kruchtę, która to zasłoniła przepiękny, bogato zdobiony motywami roślinnymi czteroskokowy portal romański. W kruchcie możemy także podziwiać terakotowe rzeźby romańskie z XIII wieku przedstawiające Adorację Baranka, które jeszcze przed II wojną światową były umieszczone na zewnątrz w południowym szczycie transeptu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

PORTALE ROMAŃSKIE SĄ BARDZO ŁADNE. POZDRAWIAM CIEPLUTKO ;]]]]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie kolego, zawsze można dokładnie się wczytać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

panie kolego moim zdanie koscioły romanskie nie mają malowany z obrazami na scianie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.